Tak oblečte si dresy

Napsal
Sdílet článek

Tak oblečte si dresy, keď sme takto v kope,

aby bolo jasné, kto za koho kope.

… jak zpívá brko Pavla Jursy.

Již se stalo tradicí, že progresivní levice s oblibou maskuje své politické cíle za vědecká fakta. Slouží to jako úhybný manévr—zkratka, chcete-li—k hladkému dosažení svých politických zájmů bez svízelné diskuze, která je pro politiku tak vitální.

Postup je následovný.

Krok první. Označte Váš politický názor X za jednoznačný a nezpochybnitelný vědecký fakt.

Krok druhý. Bijte se do hrudi a dušujte se ve jménu všech svatých, že Vám nejde za žádnou cenu ani jen obloukem o politiku, ale chcete naslouchat jen čistému, přečistému, akademickému bádání.

Krok třetí. Doufejte, že Vám to ti lidé zbaští jak tele seno.

Krok čtvrtý. Když nezbaští, obviňte je z popíraní posvátné vědy a roznášení dezinformací.

Tato strategie je v současnosti aplikována na více stránek politického života, ale při koronavirové krizi a z úst některých nejmenovaných po moci lačných lékařů nabrala nevídané elegance, přímo carské vytříbenosti.

Totiž, existují části vědy, do kterých se politické hodnoty skutečně nijak nepromítají, protože v přípravě včel na zimování se včelaři skutečně nepochytí ohledně otázky osobní svobody (což je politická téma číslo jedna).

Avšak jsou i takové částí vědy, které se s politickými otázkami kryjí výrazně a nelze je oddělit. Je lepší povinná nebo dobrovolná vakcinace? Jsou lepší striktní plošná opatření nebo jen cílová nebo vůbec žádná? Do těchto otázek se kromě vědecké evidence neodvratně promítají i osobní hodnoty a politické preference. A ti, kdo se tváří jako neoblomná objektivnost sama, jsou většinou průhlední jak Štrbské pleso.

A proto, kdyby pánové, kteří razí tuhle strategii nebyli pasivně agresivní falešní čtyřnohý mazlíčci, tak by řekli: Hele, koronavirová opatření zasahují do řízení státu, čili očividně nejsou jen otázkou vědeckou, ale i politickou. Čili moje striktní lockdowny a testování dvacetkrát denně prosazuji zčásti kvůli nějakým svým vědeckým znalostem a zčásti kvůli svým politickým hodnotám, za které se nestydím a tedy je nemusím skrývat.

  • JAKUB FALAT
(Visited 478 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *