Tak už i Beethoven byl prý černoch…

Napsal
Sdílet článek

Šílené, že? To by mne zajímalo, zda byl vůbec v historii nějaký umělec, či jiná významná evropská osobnost bílé pleti. O kom dalším se ještě dozvíme, že byl černoch? Možná brzy zjistíme, že Evropa byl černý kontinent. Ostatně, momentálně k tomu vše směřuje.

Beethoven nebyl černý. Ale vzhledem k době, ve které žijeme, se o tomto tématu velmi živě diskutuje, neboť každá slavná historická osobnost byla dle současných pokrokářů černá. Nyní se o tomtéž začalo hovořit v souvislosti s Beethovenovými 250. narozeninami.

250. narozeniny Ludwiga van Beethovena připadly na čtvrtek. Centrum výtvarných umění v Bruselu oslavilo tohoto ikonického skladatele skutečně moderním způsobem: vystavováním díla umělce Terryho Adkinse “Synapse” z roku 2004. Tento výtvor zachycuje Beethovena coby mladého černocha s dredy (viz titulek). Portrét je součástí Adkinsovy série “Černý Beethoven” a transformace má odrážet umělcovu neochotu ukončit debatu o Beethovenově rase.

Beethoven přitom nebyl černý. Narodil se vlámským rodičům v Bonnu, v Německu, v roce 1770. Skladatel byl podle všeho bílý jako sníh. Nicméně, v roce 1814 byl Beethoven líčen jako člověk s tmavou pletí. Spekuluje se i o tom, že měl maurského předka, ale nebyl úplně černý, Beethoven prý může být o něco méně bílý, než se dříve myslelo.

O Beethovenovi coby černochovi hovořili černošští aktivisté už v 60. letech, nyní se v rámci šílenství BLM toto téma opět navrátilo. Lze předpokládat, že u podobných akcí nezůstane. Co nevidět se zřejmě objeví i nějaký ten film, kde bude v hlavní roli Beethovena dredatý černoch.

Pokrokáři už obsadili černé herce do rolí různých evropských historických osobností. Ať už anglické královny Anny Boleynové (viz obr. níže), Johanky z Arcu, antického hrdiny Achilla či Spartaka. Coby o černoškách hovořili také o anglické královně Charlotte nebo o Jackie Onassisové.

‘What next, a white Rosa Parks?’ Internet clashes over black model cast to play English Queen Anne Boleyn

Černoši se ovšem neobsazují jen do rolí jinak bílých osobností. Černoši dnes figurují i v rolích dříve typicky bílých postav. Naposledy se tak stalo v případě nového Jamese Bonda, kde již není James Bond nejen bílý, ale dokonce už není ani muž.

Jen by mne zajímalo, co by se stalo, kdyby někdo obsadil například do role Nelsona Mandely bělocha…

(Visited 1 803 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

  1. A není to málo, Antone Pavloviči? V cimrmanovském duchu by měli být představeni konkurenční Beethoveni indiánského, čínského a arabského původu…

  2. Žárovku vynalezl černoch, žádný Edison, prohlásil Biden v Kenoshi
    7. 9. 2020, 16:08 – Kenosha
    Michal Sobotka, Novinky
    Žárovku vynalezl černoch, žádný Thomas Alva Edison, uvedl během proslovu na konci minulého týdne v kostele v americké Kenoshi demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden. Zkritizoval také výuku dějepisu na školách a slíbil zlepšit rasovou spravedlnost, bude-li v listopadu zvolen novým šéfem Bílého domu.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *