Trapná šaškárna ohledně koronaviru

Napsal
Sdílet článek

V tomto článku nechci rozebírat všemožné konspirační teorie, které již okolo epidemie koronaviru přišly na přetřes. Nebudu zde ani spekulovat o tom, jak dalece je či není koronavirus virulentní. Zaujalo mne něco jiného. Všechna média plní pouze téma koronavirus a to je také velká příležitost pro zviditelnění různých politiků po celém světě.

Jistě jste si všimli, s jakou pompou nám naše loutková vláda a exponent Aspen institutu, mladičký ministr Vojtěch představili, že jsme první země, která zřídila na ruzyňském letišti zvláštní terminál pro lety z Itálie. Přitom ohniskem nákazy byla severní Itálie, odkud se nejčastěji cestuje po zemi. Tedy autem, autobusem, vlakem.

Šaškárna, předvádějící přísné kontroly nejen v Praze, ale posléze i na brněnském letišti, kam taktéž létá jeden spoj z Itálie, přitom zachytí jen nevýznamné procento, ne-li promile těch, kdo cestují z Itálie do ČR. Obzvlášť pak z nejvíce zasaženého severu. 

A nyní konkrétně. Pokud by se skutečně komukoli jednalo o uhlídání všech možných potenciálních cest, kudy se virus může do ČR dostat, hlídaly by se zejména hraniční přechody a – alespoň namátkou – by se kontrolovala osobní auta a zároveň i všechny prostředky hromadné dopravy z jihu, tedy konkrétně z Rakouska, kudy se sem zpravidla cestuje. Navíc, včera už byl koronavirus potvrzen i v Rakousku. 

Můj příbuzný byl v pondělí pracovně v Římě, který v té době nespadal do oblastí, zasažených koronavirem. Nicméně, jednalo se o Itálii. Vlakem pak jel do Vídně, přičemž rakouské hranice přejel tento vlak, mířící z Itálie, zcela bez kontroly. Dalším vlakem pak cestoval do ČR, aniž by vlak, jedoucí z jihu, kdokoli kontroloval. Pokud vím, tak celkově byly veškeré pozemní cesty z Rakouska do ČR ještě včera zcela otevřené, aniž by kdokoli kontroloval ty, kdo mířili do ČR, často zřejmě právě i z Itálie.

Vezmeme-li do úvahy, že 80% lidí, kteří cestují mezi Itálií a ČR cestuje po zemi (ze severu pravděpodobně 90-95%), pak nechápu divadýlko kolem hlídání letišť. A to není namířeno pouze proti ČR, stejně jednalo i Rakousko, které sice kontroluje letiště a s velkou pompou zřejmě i tam ukazují občanům záběry kontrolovaných letadel, mířících z Itálie, nicméně pozemní trasa je zcela bez kontroly.

O koronaviru se napsalo již mnohé. Podle všeho je nejhorší dlouhá inkubační doba bez příznaků, po kterou může nakažený nemoc přenášet. Měření teploty na letištích je tedy k ničemu, neodhalí nosiče viru, u kterého zatím nemoc nepropukla. Na druhou stranu – máme-li věřit oficiálním údajům – je úmrtnost pouze 2%, tedy menší, než u chřipky. Tedy máte velmi vysokou šanci se nakazit, nicméně pokud nejste hodně staří nebo nějak jinak nemocní, máte také velmi vysokou šanci se vyléčit.

Nevím, co konkrétně za rozšířením viru právě z Číny stojí, osobně to považuji za záměr a vítanou záminku k velké světové hospodářské krizi. Zároveň nám pomůže tato epidemie velmi názorně ukázat, jak lze šířit virus, který má nezvykle dlouhou inkubační dobu. Čekám, že velmi brzy se přijde s vakcínou, která bude lidem, plným paniky promptně nabídnuta. Scénář velmi podobný, jako při ptačí či prasečí chřipce. Zbytek si už domyslete sami.

Tento článek neměl upozornit ani tak na koronavirus jako takový, ale na divadlo, které před námi politici hrají. Jak se hlídají lety ze země, ze které se – vzhledem k malé vzdálenosti –  většinou necestuje letadlem, ale po zemi, nicméně pozemní cestu nikdo nehlídá. Tedy 90% těch, kdo z dané země přicestují je bez kontroly, u zbývajících 10% se pak předvádí divadlo, které má uklidnit panikařící obyvatelstvo.

3.7/5 - (3 votes)
(Visited 325 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *