Tuhle otázku sis, minitře Petříčku, nepoložil?

Napsal
Sdílet článek

Ta otázka zní Cui bono? a v širším pojetí znamená asi tolik: Ptej se, komu ten či onen čin přináší prospěch a podle toho ten čin posuzuj. A podle stejné zásady posuzuj i to, kdo ten čin spáchal. Takový byl rozum starověku který ovšem v Evropské unii, jejímž jsme členem, dodneška zpráchnivěl až tak, že zní asi takto: Ptej se, komu ten či onen čin přináší prospěch a podle toho ten čin posuzuj. A to tak, že toho, komu ten čin přinesl prospěch, z podezření vyjmi, a toho, kdo jím utrpěl újmu, z činu obviň. To je ten člověk, země, vláda či stát, který ten čin spáchal.

 

Je to, jako bychom se přes propasti staletí octli v blázinci, a ono to, bohužel, není jen jako, ale ona je to skutečnost. Jak vyplývá z této nedělní úřední zprávy o setkání ministrů zahraničí EU:

„Včera, to je v neděli 11. října, se státy EU shodly na potrestání Ruska za otravu opozičního předáka Navalného. Ministři zahraničí EU tak jednomyslně podpořili návrh Německa a Francie, který počítá s potrestáním skupin lidí, odpovědných za použití látky novičok, kterým byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní Navalnyj v Rusku v srpnu otráven. O tyto sankce bude rozšířen seznam protiruských sankcí, počítající se zmrazením majetku v bankách unijních zemí či zákazem cest na území evropského bloku“.

Jednání o potrestání Ruska se zúčastnil i náš ministr zahraničí Petříček, který k dalšímu (kolikátému už asi) potrestání Ruska řekl:

„Výsledky vyšetřování otravy Navalného nejsou Česku ani EU lhostejné. Jsme připraveni přijmout sankce proti těm lidem v Rusku, kteří jsou s ní spojeni. Zatím jsme se na radě ministrů shodli na kokrétních jménech“.

Jistě, pane Petříčku, nepůjde o jména jen nějakých podržtašků, ale taková, která Rusko co nejbolestněji zasáhnou, jinak by tahle sankce neměla smysl. Ale to není to nejpodstatnější. To podstatné, na co se vás chci zeptat, je, zda jste opravdu tak málo vtipný, že máte za to, že ruská vláda je tak slabomyslná, že by i na vteřinu kdy uvažovala o spáchání jakéhokoli činu, který by jí poškodil a její nepřátele na Západě a v EU naopak posílil? A že by tudíž byla nikoliv vládou normálních lidí, ale vládou šílenců a sebevrahů. Vždyť vražda či jen pokus o zavraždění v Rusku bezvýznamného Navalného by ruské vládě žádný zisk nepřinesly, ale přinesly by jí jen obviňování odpor a sankce, kterých si v těchto dnech ostatně užívá i tak – bez příčiny.

A ještě na jednu věc se vás chci zeptat. Zda jste si nikdy nepoložil otázku, jaký politický kapitál naopak vytlouká Západ a EU ze svých nekonečných obviňování ruské vlády z jejich vražedných záměrů, pro které ovšem důkazy jako vždy chybí. A nikdy vás nenapadlo, že právě tady, v té násilné posedlosti Západu zobrazovat Rusko jako zemi zločinců a vrahů, ukazuje i ve věci Navalného Cui bono nekompromisně na Západ a EU, a v žádném případě ne na Rusko? Anebo vás to i napadlo, ale kariéra a živobytí vám nedovolily mluvit tak, jak vám svědomí napovídalo?

 • Lubomír Man
(Visited 119 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

 1. Především, dobrý den přeji autorovi, a nejen jemu.
  Již nadpis Vašeho článku, pane Mane, neoplývá zdvořilostí, kterou bych od Vás, člověka velmi vzdělaného a inteligentního, a navíc vzhledem k Vašemu krásnému věku jste si i musel v životě ledačím projít tak i onak, očekávala. Avšak v článku již jste přešel do slušného a zdvořilého vykání. Jste zřejmě proruský, proč ne, nárok na svůj názor a jeho SLUŠNÉ vyjádření, má, teď po Listopadu 1989, každý. Jste si vědom, že dřív – před tím to tak nebylo? Že se ZA TO šlo sedět třeba do basy a potomek, i kdyby byl nakrásně nadaný tak se mohl vyučit pouze opravářem zem. strojů nebo šičkou? Jinam, do jiných vzdělávacích institucí měly takové děti dveře zavřené. Pamatujete? Já ano, útisk pro nekomunistické jen myšlení naše rodina zažila. Takže tady vím o čem mluvím.
  Otázku zda jsme byli osvobozeni v r. 1945 z Východu proto, aby nás rudí bratří po pár letech jako přišli zachraňovat, si klade mnoho lidí, historiků a bohudík ještě pamětníků obou událostí.
  Mnoho lidí to má tak
  PRORUSKÝ x PROZÁPADNÍ,
  LEVICExPRAVICE,
  JEDNO NEBO DRUHÉ
  a kdo nejde s námi, se mnou, jde proti nám, proti mně. Ono totiž tak to není nebude, stejně jako není pouze bílá a černá a mezi tím nic. Copak je možné volit – obrazně – mezi pravou a levou rukou a tu druhou, fuj špatnou – si nechat amputovat? Byl to příměr, a Vy, spisovatel, tomu zcela jistě porozumíte.
  Mimochodem, v těchto dnech běží na TV pořady – ruské gulagy. Člověk by si snad řekl “V Rusku? V zemi našich osvoboditelů a pak zachránců že by něco takového bylo? “.
  Sice to trvalo 30 roků, když si pan Havel myslel, že pravda a láska zvítězí, ale další volby ti soudruzi užjistě neuspějí vůbec ani trochu. Věřím tomu, na mou duši, na psí uši.
  Mějte se, pane Mane hezky, buďte zdráv, a piště, každý názor je dobré znát.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *