Udivuje mě bohorovný klid těch, kteří by se měli třást

Napsal
Sdílet článek

Z pravdivých, protože spolehlivými zdroji ověřených zpráv, které mi každodenně přistanou v počítači, je vždy minimálně aspoň jedna (ale někdy třeba až pět, což občas znamená všechny), opatřená tímto dovětkem: „tohle se z ČT nedovíš“ nebo „ to na na našich televizích nehledej“ atd. a tak pod.
Dokazuje to dnes rozšířenou nedůvěru a nesouhlas se způsobem, jakým nás naše média a zvláště naše televizní organizace informují o dění doma a hlavně pak ve světě. Ne že by si lidé přímo mysleli, že ty televize lžou oním primitivním způsobem, kterým je obracení fakt v jejich pravý opak ( i když i s tímhle se lze setkat), ale zato dobře vědí, že se v nich lže způsobem, prosazovaný už Goebbelsem a jím též nazvaný jako zakrývání. Což se dá ještě lépe vyjádřit takto: řekněme lidem jen to, co se nám hodí, a o všem ostatním mlčme jako bychom jazyka neměli.

Že i tahle informativní praxe je ovšem lež a lživé informování, je všem jasné, ale možná že lidem v našich sdělovacích prostředcích, pokud jim ještě nějaké zbytky svědomí v hlavách zbyly, přece jen ulehčuje život. A to úvahou, že mlčení o faktech, popírajících oficiální vysvětlení, není přece jen zas tak jasným popřením morálky, jako obracení pravdy v její opak, či lež s nečistým úmyslem vymyšlená a šířená, dnes moderně nazývaná hoax.

Ovšem o lež a podvod, jež jsou s představou čestného jednání neslučitelné, se samozřejmě jedná i tak, a lidé kteří je šíří jsou prostě lháři, ať už se jim to označení líbí, nebo ne. Takže být či zůstat poctivým novinářem a přitom např. šířit názor, že Západ je sídlem mirumilovných andělů a Východ sídlem agresivního ďábla, a pro platnost tohoto názoru snášet jednostranně pojaté argumenty a argumenty tuto tezi popírající, zamlčovat, je popřením možného, čili logickým nonsensem.

Tolik tedy k mediální lži řekněme všeobecné a v našich médiích dnes běžně dostupné. Ona je zde ovšem též lež jiná, možná pro naše poměry specifická a týkající se nejvlivnějšího našeho média ČT, kterou bych si dovolil označit jako lež cynického šklebu. ČT si totiž v r. 2003 stanovila svůj kodex, představující cosi jako etický závazek ČT vůči české veřejnosti. V bodě b) toho kodexu se praví, že ČT představuje fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možno vyjadřovat nejširší možné spektrum názorů a hledisek, a v bodě c) zase, že ČT poskytuje nestranné a nezávislé zpravodajství, informace a komentáře, a ve všeobecné části kodexu se pak praví, že ČT si musí zakládat na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti….a její pracovníci dávají prostor svobodné výměně názorů.

Zvažme nyní váhu tohoto vznešeně znějícího kodexu, jak ji mimo váhu papíru, na němž je vytištěn, vyslovuje jeden z oněch mnoha mi zaslaných a shora citovaných mailů: TOHLE SE Z ČT NEDOVÍŠ.
Což je stesk oprávněný, k němuž bych rád připojil další.

Jak dbá kodexu ČT její redaktor debat o historii, jehož lze považovat za rekordmana v nedbání kodexu zvláště pokud jde o jeho požadavek nestrannosti, protože za dlouhá léta, co tento pořad vede, do něj ještě nikdy nepozval člověka, který by měl jiný světonázor, než jaký má on?

Jak ctí kodex ČT redaktor nedělního poledního politického pořadu, který, ač nemilosrdný odpůrce Zemana je tak pevně přesvědčen o jeho převaze nad Drahošem, že v r. 2016 odmítne moderovat jejich předvolební souboj. A to prý proto, že nechce, jak se tehdy vyjádřil: „ být hromosvodem pro Zemanovu kritiku ČT“, či, jak to o dva roky v rozhovoru pro Seznam.cz upřesnil: „Neumožnil jsem Zemanovi, aby Česká televize byla součástí jeho kampaně“.

Co myslíte? Existuje jasnější důkaz o „nestrannosti“ ČT, nebo minimálně o „nestrannosti“ jednoho z jejích nejvlivnějších redaktorů?

A teď pozor! Co tehdy v roce 2016 pracovníci ČT nejvyšší, z nichž někteří byli určitě u toho, když se kodex ČT sepisoval, udělali, když jim Moravec pověření moderovat duel Zeman-Drahoš hodil pod nohy? Propustili ho z místa? Seřvali ho s upozorněním, že je dle znění kodexu povinen plnit své úkoly nestranně, čili bez ohledu na to, kterému kandidátovi fandí a kterému ne? A že když je mu tato kodexem vyjádřená nestrannost ČT až tak moc proti srsti, že může jít, odkud přišel?

Omyl. Oni důvody jeho odmítnutí splnit zadaný úkol s pochopením přijali a zadali jej komusi jinému. A tím prozradili, jak kodex ČT ctí oni sami.

Občas mě napadne, jak všichni tito lidé,nemilosrdně pošlapávající zásady, které si sami vymysleli a zformulovali, asi spí. Nebudí se ze sna, vyděšeni, že kdosi kdesi od nich vymáhá odpověď na to, proč neplní to ušlechtilé, ke kterému se zavázali? Že se vzdor krásným slovům a vlastně za jejich zástěnou stali převodnými kolečky hnutí, které jde přesně opačným směrem, než je ten, jež ona slova vyjadřují?
Ne! Jsem přesvědčen, že spí klidně a spokojeně, jisti si tím, že sedí ve svých křeslech pevně. Že vyrovnaně si ve spánku pochrupkává generální ředitel ČT, generální ředitel zpravodajství a sportu, šéfredaktor zpravodajství i jeho dva zástupci, vedoucí moderátorů zpravodajství, vedoucí vysílání i vedoucí vysílání Událostí. Že netrpí výčitkami svědomí za to, že šíří lež a přikrývají ji kodexem krásných slov, protože takové je už prostě jejich ustrojení. A k smíchu je jim nejspíš pár jednotlivců ze sboru jim podřízených, kteří čas od času projeví cosi jako snahu dobýt se v tom či onom pravdy.

Ano, i takové lze na obrazovce občas zahlédnout, ale je jich málo a nemají dosud takové postavení, aby cynický škleb ze tváře ČT setřeli či aspoň mírně rozostřili
Ale kdo ví. Možná si naši vnuci, když už ne děti, vybojují jednou taková média a takovou televizi, které nebudou prosazovat názor jediný a vlastní jen jedné skupině lidí, ale věrni odkazu T.G. Masaryka umožní i v médiích názorovou diskuzi různých proudů a názorů, jejichž střetávání jedině může, jak Masaryk řikával, přinést dobré výsledky.

A to, co my máme v médiích dnes, budou brát jako cosi zhola neuvěřitelného.

 

LUBOMÍR MAN

(Visited 522 times, 1 visits today)
Sdílet článek

7 comments

 1. „tohle se z ČT nedovíš“

  – realita je ešte OVEĽA horšia. Pretože nielen novinári, ale aj samotná väčšina ovčanov nemá záujem o FAKTY a PRAVDU. Často pred svojimi známymi vyslovým informáciu o novej veľmi zásadnej udalosti, a oni – nenápadne mi dajú najavo, že nech ich neotravujem, že nemajú záujem, že im to je jedno.
  Realita je šialená : Svet sa na prdel obracia, a ovčanom je to ľahostajné. Ovčania veria, že ICH vláda všetko zachráni, a oni si budú iba užívať. Vlastne – im tú zasranú budúcnosť prajem. Ja osobne sa zariaďujem tak, aby to mňa zasiahlo minimálne.

  1. ..jo, lidi nezajímá dění, které není zábavou a navíc nudí a otravuje. A to je skutečnost, se kterou se počítá. Tato skutečnost, te nezabávnosti, je potom šikovně překlenována metodou neustálého a plošného opakování potřebné informace, protože se ví, že člověk zaslechne fragment informace tu z rádia, tu z televize, tu někde zahlédne někde titulek. Proto se setkáváme s kampaněmi na aktuální témata..kupř…. Rusko je fuj , Huawei je fuj atd. Slyšíme kousíčky, ale v paměti zůstává ten základ: …Rusko je fuj. A to je to skutečné, humanitární bombardování. Mrtvých je pomálu, za to včerejší nepřítel (my) zpívá(me) naši(jejich) písničku…třeba hepy berdej tujůůů…že není česká ?!…no a vidíte, jak jak ji hlasitě a radostně vyřváváme. Tak dobře to funguje…

   1. Hapy birdy by mi ani tak nevadili,proti šťastnejm ptákům nic nemám.Dneska holt slouží angličtina jako taková lingua franca,tak to prostě je…
    Dokonce i to opakování “jejich” sloganů mi úplně nevadí.Bolšáni to do nás taky cpali horem dolem a mělo to přesně opačné účinky.Nebo ne?😋

    1. no..díky, že jste se sama osobně ujala funkce demonstrátorky a na svém vlastním názoru všem předvádíte výsledek dlouhodobého působení, soustředěného tlaku na podvědomí mas. “Mi to nevadí”….nejkrásnější potvrzení, že cíle působení na vědomí bylo dosaženo…

     1. To mě mrzí,že jste špatně pochopil můj koment.Mi to nevadí,ale VADÍ mi,že takhle masírují i mládež a dokonce i děti.To mi VADÍ.To dělám grrrr.

 2. Je to k zblití.Já na bednu nekoukám,ale včera jsem shodou okolností shlédla nedobrovolně kousek ČT24.
  Byli tam dva pánové,jeden od meinstreamu a druhý od SPD…Oba hovořili celkem srozumitelně a věcně,šlo-tuším- o dopad Brexitu na českou ekonomiku.
  Mluvit směli oba.(Vyváženost,jupííí).
  Proč ale Jakub Železný jemnou dehonestací a ironickým šklebem doprovodil výrok toho pána za SPD?
  Vždyť mluvil rozumně a k věci.
  Když už né přímo lži,nebo zamlčování,i řeč těla je dobrá.
  A to jsem toho Jakuba kdysi považovala za opravdu kvalitního moderátora.Škoda…

 3. Mainstreamové sdělovací prostředky hrají hlavní roli ve vymývání mozků lidem, aby se nebouřili při pochodu do sionistické totality.
  Kdo jste někdy v životě pásl dobytek, tak jistě víte, že při nahánění do ohrady se musí postupovat velice klidně, aby se nevyplašil.
  Ostatně, dobytek podle židovského talmudu my bílí křesťané jsme, tak se ničemu nedivte.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *