Ukázka lidské hlouposti či snad jen jednoduché manipulovatelnosti?

Napsal
Sdílet článek

Už se vám stalo, že jste narazili na zřejmý nesmysl, ale zdatný manipulátor vám dokázal namluvit, že „to červené kolečko je zelený čtvereček“? Tak na něco podobného jsem včera při letmém procházení internetu narazila. I přesto, že nás dnes a denně bombardují internetová média, ale také všechny televize ve svých zpravodajstvích informacemi stran nadcházejícího nouzového stavu, najde se stále hodně lidí, kteří nezvládnou vstřebat jednoduchou informaci a nenaletět tak na zjevné lži.

Abychom si zcela napřímo ukázali, nač dnes dokáže nejeden člověk naletět, nejprve si zkuste sami, jak na tom s vlastní pozorností jste. A možná právě někdo z vás včera na jistou dezinformaci – dle mého názoru zcela očividnou a účelovou – naletěl.  Než budete číst dál, pozorně si prohlédněte hlasování z PS, které se týká nouzového stavu. Víc k tomu psát nebudu, takže nahlédněte nejprve sem a pak čtěte dále. 

Podívali jste se dobře? Pokud ano, pak byste měli být schopni porozumět tomu, oč se v hlasovací sjetině jednalo. Jen pro jistotu uvádím tři možnosti, dvě jsou zcela nesmyslné a jen jedna je správná. Z kontextu sami pochopíte, zda je správná varianta a), b) nebo c).

a) Myslíte si, že se jedná o hlasování k zavedení nouzového stavu? Předpokládáte tedy, že strany, které hlasovaly „pro“ (tedy jsou zelené) jsou strany, které chtěly, aby byl nouzový stav zaveden? Tedy předpokládáte, že většina opozičních stran, které jsou početně v menšině, hlasovala pro zavedení nouzového stavu, zatímco většina, která se zdržela či hlasovala proti byli proti nouzovému stavu?

b) Myslíte, že se jednalo o to, aby vláda podala opozičním stranám informace o tom, z jakého důvodu chce zavádět nouzový stav? A to samozřejmě bez ohledu na to, zda s nouzovým stavem dané opoziční strany souhlasí souhlasí či ne?

c) Myslíte si, že se hlasovalo o dalším pokračování nouzového stavu poté, co doběhne stávající, který má začít v pondělí, přičemž opozice byla pro prodloužení a vládní strany ne?

V případě, že máte všech pět pohromadě, je vám zcela jasné, že správná odpověď je b), což by měl pochopit každý, kdo zvládne porozumět psanému textu. Možná se však budete divit, ale spousta lidí si myslela, že správně je varianta a).

Ano, nemálo lidí si myslelo či snad ještě myslí, že toto hlasování je hlasováním, které schválilo nadcházející nouzový stav. A to přesto, že nás média dnes a denně „krmí“ detailními informacemi, kdy se nejvíc prezentuje právě hlavní realizátor nouzového stavu, ministr zdravotnictví Prymula, zastupující vládní postoje. Pro ty méně bystré pak připomínám, že vláda má oprávnění vyhlásit bez souhlasu Sněmovny nouzový stav až na měsíc, na další jeho prodloužení pak teprve potřebuje hlasy PS.

Nicméně mnohým nepříliš bystrým občanům stačilo, když jim v různých Facebookových skupinách – zřejmě záměrně – tuto sjetinu kdosi předvedl a uvedl, že se jedná o hlasování k nouzovému stavu. I já jsem na tuto dezinformaci včera kdesi narazila, ovšem ihned po rozkliknutí hlasování mi došlo, že je tento příspěvek dílem zdatného manipulátora, který chtěl poškodit kladně hlasující strany u jejich voličů, v některých případech dokonce odpůrců nouzového stavu a naopak vyvolat dojem, že strany, které nouzový stav dokonce samy vyhlásily, jsou proti němu. A spousta lidí na tento nesmysl naletěla!!

Je zde i další množnost a to ta, že nejde o manipulátora, ale prostě pouze o hlupáka, který není schopen porozumět psanému textu a pak na základě své vlastní hlouposti šíří bludy. Je celkem jedno, jak to je ve skutečnosti, nicméně docela dost mne zarazilo, že drtivá většina lidí na tento nesmysl naletěla.

Možná naletěl i někdo z vás. Nechci vás nijak soudit, ale za sebe musím přiznat, že nechápu, jak může někdo zcela cizí a anonymní zmanipulovat tolik lidí natolik, aby uvěřili, že červené kolečko je zelený čtvereček a to i když na to kolečko koukají.

Na druhou stranu již dokážu pochopit, jak došlo k tomu, že se Evropa tak velmi rychle islamizovala a v islamizaci zdárně pokračuje. Dokážu také lépe pochopit, jak lze celosvětově především z pomocí zainteresovaných politiků a médií zmanipulovat davy i v jakékoli jiné záležitosti, jako se to děje nyní.

Vždy pro mne bylo nepochopitelné, že například rodiče – sluníčkáři – jimž nějaký vetřelec  znásilnil či dokonce zavraždil dítě jsou vítači i nadále a invazi do Evropy podporují. Manipulovatelnost těchto jedinců je natolik bezbřehá, že uvěřili, že multikulturalismus je přínosem. Tato mantra v nich zakotvila natolik pevně, že tomu věří i po vraždě či znásilnění vlastního dítěte.

Takže lidi, prosím, naučte se konečně věřit víc vlastním očím – tedy tomu co vidíte – a nedovolte, aby vámi někdo jakkoli nechutně manipuloval. Je až neuvěřitelné, kolik lidí lze přesvědčit o tom, že červené kolečko je zelený čtvereček…

 

Jak se Vám líbil článek?
(Visited 194 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. Super, super článek – tabulka o hlasování, nehlasování, je mi to jedno nebo snad nevím a vůbec nejlépe radši tam nepůjdu, je naprosto vypovídající. Bohužel! Ale pro koho bohužel?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *