Úsečka

Napsal
Sdílet článek

Vysvětlovat vám co je to úsečka by bylo zbytečné, že? Ale přesto. Úsečka začíná bodem (třeba) A a končí (třeba) bodem B.

V podstatě život každého z nás je takovou úsečkou mezi dvěma body, a nenazvu je jinak než narozením – tj. našeho příchodu na tento svět a skonem – tj. našeho odchodu z tohoto světa. Stejně jako ta matematická úsečka může být dlouhá (nebo krátká), je i ta naše životní úsečka vymezená, má počátek a konec. Neubráníme se tomu, nezměníme to, prostě je to tak a musíme to takto vnímat a přijmout.

Ještě před tím než se děťátko narodí, uplyne od jeho početí (a věřím, že téměř vždy z lásky mezi ženou a mužem), devět měsíců. Příprava příchodu. Dnes už nemusí být tajemstvím zda se narodí kluk nebo holčička. Snad za čas gynekolog nebude trestán za to když při ultrazvukovém vyšetření nastávající maminky místo tak to bude kluk nebo tak to bude holčička. Bude povinen říci jenom bude to TO. Z těhotenských prohlídek si maminka nosí fota svého miminka (jak já říkám – v počátku – „fazolky“) hezky uloženého ve svém lůně. Blíží se termín porodu, nastávající mamča se těší . Některá i trochu obává – bolesti? Ale to je hned zapomenuto. Vážně! I já to tak třikrát měla. Nic lepšího a šťastnějšího mě v mém životě nepotkalo než narození našich dětí!

A navíc, v posledních letech je běžné, že u porodu svého potomka může být, kromě maminky (a samozřejmě lékařského personálu), i nastávající tatínek. Je to věc každého páru, jejich dohody, možná nátlaku maminky, aby on věděl jak ona při porodních bolestech trpí, že to opravdu není jen tak. Možná zvědavosti tatínka. Nevím. Ale, a počítám s tím, že nade mnou budou mnozí kroutit hlavou, já bych to tak nechtěla a jsem ráda, že dříve tohle ještě nebylo vůbec možné. A také nebylo možné si vybrat zda bude maminka rodit v porodnici nebo doma – tj. plánovaný domácí porod.

Náš potomek, miminko nejkrásnější, je na světě – to je pak radosti, oslav, dárků pro to mrně, ejchuchu! V úsečce jeho života tedy nastal bod A.

A už se o dítě pečuje jak nejlépe to jde. První zoubky, první krůčky, první slova. Chráníme, opatrujeme, vychováváme. Nejlépe vlastním příkladem. Základem jsou první roky – maminka a tatínek (popřípadě starší sourozenci, je dobré plus babičky a dědové, tety) – prostě rodina. Školka, škola a dál a dál. Od bodu A se vzdalujeme a k bodu B se přibližujeme. Je to tak. Toto si uvědomujeme, my – již ti starší. .

Po generace to bylo většinou tak, že ti starší pomáhali (v mezích svých možností) mladým. A pak? Pak naopak! Když starší byli už staří a sil a zdraví jim ubývalo (a oni začínali již chřadnout a kdo z rodiny chtěl vidět tak to poznal), ti mladší (a také v mezích svých možností), jak se říká – spláceli. Měli by! A zdůrazňuji, že sem vůbec nezahrnuji peníze a majetek – neboť kvůli tomuto vznikalo a vzniká často velké množství nedorozumění ba i nenávisti – jak se říká třeba až „za hrob“. Ano, a už vás slyším „dnes jsou jiné podmínky“. Podmínky (říkáme tomu – jiná doba) jsou jiné, ale úsečka od bodu A do bodu B je (a bude) vždy .

A stejně, jak jsem se zmínila, se v posledních letech stává zvykem prožívat události v životě jinak než dřív, je to u některých (a bohudík ještě ne ve většině) rodin i v momentě , kdy u někoho z blízkých nastane bod B. Dřív se vědělo, že zemřel třeba soused, kamarád, a už vůbec nemluvě o členu rodiny. Vyprovodili ho na poslední cestě. Všichni, kteří ho znali. Důstojně se s ním rozloučili. Dnes se stává „módou???“ vůbec pohřby nedělat. Prostě nechat nebožtíka zpopelnit bez obřadu , dokonce někdy i bez bez přítomnosti jeho blízkých, popel „nechat“ vysypat z urny na rozptylové loučce. Žádný hrob, žádné starosti o něj. A vůbec to není o financích, že by pozůstalí konkrétně na pohřeb neměli. Oni totiž ti staří ještě dlouho „před svým odchodem“ , si na svůj pohřeb, kdyby na nic jiného, ušetří.

Možná si říkáte, to jsou v závěru pesimistické věty. Proč?

P.S. Protože je i to, bohužel, často (neuvěřitelně smutná) realita – tak proto.

MAJKA DUBOVÁ

4.3/5 - (3 votes)
(Visited 133 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *