V JAR proběhly mohutné protesty motorkářů proti vyvražďování bílých farmářů (videa)

Napsal
Sdílet článek

Jak jistě víte, tak už dlouhodobě dochází k vyvražďování bělochů v JAR, především pak k přepadání odlehlejších farem. I přes neustálé protesty bělochů, žijících na území JAR, dochází ke stále častějším útokům na farmy. Ostatně, o několika případech jsem zde nedávno psala. Poslední dobou se situace nijak zásadně nemění k lepšímu, spíš naopak. Nepokrytý protibělošský rasismus nikoho nezajímá, mlčí všechny podvratné organizace, jenž mají jinak “lidských práv” plnou hubu…

Desítky tisíc motorkářů se v sobotu zúčastnily protestu proti strašlivým vraždám v zemi. V Kapském Městě vedl pokus motocyklistů o doručení petice do budovy parlamentu ke střetům mezi policií a protestujícími, přičemž černý policista napadl bílého motocyklistu a další vytáhl zbraň na neozbrojeného protestujícího.

Dlouhé zástupy motocyklů se táhly ve většině velkých jihoafrických měst, včetně Pretorie, Kapského Města, Port Elizabeth, Bloemfontein, Kimberley, Harrismith a Welkom. Motocyklisté, často manželské páry, nosili bílé kříže a transparenty. Protestovalo se proti dvěma závažným problémům současné JAR – proti vraždám na farmách a proti bělošskému rasismu, který podporuje režim ANC.

V budovách Unie v Pretorii bylo motocyklistům zakázáno vstupovat na trávníky pod sídlem vlády, což je velmi neobvyklé opatření, protože na trávnících se často konají protesty. Motorkáři však připevnili bílé kříže k plotu kolem trávníků a na místě uspořádali hromadné modlitby v angličtině i afrikánštině

Podle statistik mýtných bran na dálnicích projelo brány na cestě do Pretorie až 41 000 motocyklů

V Kapském Městě začala být policie agresivní, když si motocyklisté stěžovali, že nemohou předložit petici do budovy parlamentu v tomto městě. Policie odhodila jezdce z motocyklu, použila proti němu pěsti a jeden černý policista dokonce vytáhl zbraň na neozbrojeného motocyklistu, což přimělo dav skandovat „fuck off police!!“. (Incident najdete na videu níže.)

Ve vzduchu panovalo rasové napětí, protože policie byla černá, jmenovaná ústřední vládou, zatímco téměř všichni motocyklisté byli bílí. Na rozdíl od zbytku země jsou černoši v Kapském Městě a provincii Západní Kapsko demografickou menšinou . Policie použila proti motocyklistům slzný plyn a omračovací granáty.

V pobřežním městě bylo zatčeno osmnáct motocyklistů, kteří se měli v pondělí 31. srpna dostavit k soudu kvůli obvinění z veřejného násilí, vzpírání se zatčení a maření výkonu spravedlnosti.

Na Twitteru a dalších sociálních médiích byl v posledních několika týdnech populární hashtag #VoetsekANC a policejní akce v Kapském Městě dala další popud anti-ANC odporu. Denní titulky se věnovaly korupčním skandálům kolem vůdců ANC.

Menší město Bloemfontein ve středu země bylo zahlceno více než 500 motocyklisty, včetně párů a dokonce i celých rodin s dětmi. Farmář ze svobodného státu, PC Bester, řekl: „V Bloemfonteinu rozhodně ještě nikdy nebylo tolik motocyklů na jednom místě.“

Free State Agriculture, svaz zemědělců v provincii, vydal prohlášení podporující motocyklisty a další protestující při protestu proti vraždám na farmách a násilné trestné činnosti. Protest také uvítala Transvaal Agricultural Union TAU.

Všechna média se neustále zajímají o protesty v Bělorusku, ale o tom, že jsou mohutné protesty proti rasismu v JAR, ani slovo. Asi podobně, jako se všichni snažili přejít berlínskou či londýnskou a mnohé další demonstrace, které se současnému režimu nehodí “do krámu”…

(Visited 261 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *