V pokrokovém Berlíně se rozhodli, že tamní mezinárodní filmový festival bude genderově neutrální

Napsal
Sdílet článek

Jistě jste si všimli, že dělení pohlaví na muže a ženy je už dávno pasé. V jistých kruzích je to dokonce zcela zapovězeno a je snad jen otázkou času, než se začnou pro všech už více než sto pohlaví stavět nejen speciální záchody či šatny, ale také zavádět samostatné kategorie v různých oblastech, od sportu přes kulturu až po školství. Další, nepoměrně jednodušší metodou, je rušení jakýchkoli kategorií. A přesně tak to pojali v  Berlíně.

Poměrně nedávno vyvolala doslova skandál tenistka Martina Navrátilová, když požadovala, aby ve sportech nezávodili v ženské kategorii přeoperovaní, ale velmi často i nepřeoperovaní muži. Dnes totiž může v ženské kategorii závodit kdokoli, kdo se sám prohlásí za ženu, není zapotřebí nejen operace, ale ani hormonální terapie. Tito muži, kterým příroda nadělila poněkud jinou tělesnou konstituci, tak zcela bez problémů nad ženami vítězí. To, co se tenistce i mnoha dalším sportovkyním nelíbí, ovšem uznávají všechny mezinárodní sportovní organizace, takže mužů se ženské kategorie jen tak nezbaví.

V pokrokovém Německu se nyní rozhodli přistoupit genderově neutrálně dokonce k filmovému festivalu. Berlinale se organizuje už roky a kategorie ženy – muži tam byly běžné. Nyní se tedy v rámci genderové neutrality zcela vytratí, snad proto, aby se neurazilo některé z mnoha jiných pohlaví.

Festival uděluje Zlatého medvěda za nejlepší film a sérii Stříbrných medvědů, která až do letošního roku zahrnovala ocenění pro nejlepšího herce a nejlepší herečku. Organizátoři uvedli, že tyto ceny budou nahrazeny Stříbrným medvědem za nejlepší hlavní výkon a Stříbrným medvědem za nejlepší vedlejší výkon. V prohlášení, spolupředsedové festivalu, Mariette Rissenbeeková a Carlo Chatrian uvedli, že „neoddělování ocenění v herecké oblasti podle pohlaví je signálem pro genderově citlivější povědomí ve filmovém průmyslu.”

Zároveň bude natrvalo vyřazena cena Alfreda Bauera, která je pojmenována po zakladateli a zároveň prvním řediteli festivalu. Cena byla letos pozastavena kvůli odhalení Bauerovy role v nacistické administrativě.

 Festival pro rok 2021 je naplánován na 11.-21 února.

Vezmou si z Berlína příklad i ostatní města, která filmové festivaly pořádají?  Budou se kategorie nakonec rušit i v jiných oblastech, jen aby pořadatelé neurazili 100 v dosavadních kategoriích nezastoupených pohlaví??

(Visited 122 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *