Ve Švédsku šíří koronavirus Somálci

Napsal
Sdílet článek

Město Stockholm ohlásilo vzestup případů COVID-19 s tím, že mezi nově nakaženými jsou příliš zastoupeni obyvatelé takzvaných zranitelných oblastí (alias muslimských no go zón, kde jsou často policejní vozy “ozdobeny” kulkami a hasiče musí doprovázet ozbrojení strážci). Nejméně šest nakažených z každých patnácti, kteří zemřeli na koronavirus, má somálský původ,  informovala televizní stanice SVT. Zároveň bylo v oblasti Järva hlášeno rozsáhlé šíření infekce, která zahrnuje čtvrti Kista-Rinkeby a Tensta.

Až 90 procent obyvatel těchto komunit má somálský původ a jsou muslimové.  Tyto čtvrti figurují na švédském seznamu tzv. zranitelných oblastí s vysokou kriminalitou. Místní lékařka listu Expressen naznačila, že se virus mohl rozšířit už před několika týdny, během páteční hromadné modlitby v místní mešitě.

Při šíření nemoci prý mohly hrát roli kulturní aspekty. „V somálské kultuře je důležité se socializovat, podporovat a navzájem navštěvovat, zvláště pokud je někdo nemocný,“ uvedla místní lékařka. Somálský imám Husajn Farah z Islámského kulturního střediska Rinkeby naznačil, že informace úřadů o koronaviru v jiných jazycích než švédštině jsou nedostatečné a přišly příliš pozdě. Mohamed Nuur, předseda sociálních demokratů v Tenstě, nedostatek informací označil za „srdcervoucí“. Mimochodem, všímáte si? Místní sociální demokrat – muslim, Somálec. Je třeba ještě něco dodávat víme-li, že jsou to právě socani, kdo ve Švédsku už dlouhé roky vede ve volbách? Nutno také podotknout, že právě Somálci patří k nejčastějším pachatelům brutálních a hromadných znásilnění mladých Švédek, někdy končících i vraždou.

Aby se informace o onemocnění lépe dostala do rostoucí komunity migrantů, začala národní  SVT uvádět své zpravodajské vysílání také v arabštině. (Většina Somálců ovšem nemluví arabsky). Švédská arabsky mluvící komunita se totiž podle některých odhadů rozrostla, aby se stala největší menšinou v zemi a předčila tak i do té doby největší menšinu finskou. K tak obrovskému nárůstu počtu arabsky hovořící populace došlo po migrační invazi v roce 2015, kdy do země vstoupilo 163 tisíc žadatelů o azyl převážně arabsky mluvících národů.

Dnes se odhaduje počet Somálců přes 60 tisíc, přičemž více, než polovina z nich si zachovává i somálské občanství. Díky jejich rozrůstajícímu se počtu si čtvrť Rinkeby vysloužila hovorovou přezdívku „Malé Mogadišo“.“ (stejně jako každá čtvrť na Západě, kterou zamořili somálští muslimští vetřelci).

Tvoří-li Somálci 9 z 15 mrtvých v důsledku koronaviru ve Švédsku, pak je zcela jasné, kdo tam hlavně nemoc roznáší, neboť velmi pravděpodobně patří i k těm komunitám, mezi nimiž se nákaza šíří nejvíc. Na druhou stranu to ukazuje, že virus není nijak rasově vymezen. Další si domyslíte sami.

 

(Visited 447 times, 2 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *