Věk odchodu do penze je politikum

Napsal
Sdílet článek

Nejen to, vlastně vše je v podstatě takové malé, menší či velké politikum. Politikum musí řešit politici. Je to totiž jejich zaměstnání, jejich práce, za kterou pobírají mzdu. Práce politiků nikdy nebyla, není a nebude žádná jen taková brnkačka, kde o nic nejde. Jsou samozřejmě i rozhodnutí politiků, která přesahují jejich mandát. Tehdy zasevají pro politiky následující. To by nešlo – po nás potopa. Nebo si myslíte, že se to tak někdy i děje? Někdy, při rozhodování o něčem s dlouhodobějším dopadem, v moment kdy by měli rozhodnout či alespoň jasně určit pravidla do budoucna, a není to příliš populární, pro občany méně stravitelné, si „problém předhazují jako horký brambor“. Hovoří o tom, že by se mělo, co by se mělo, jak by se mělo, opozice má na mnohé zcela opačný názor. Ne vždy špatný. A čas běží, mandát politiků se chýlí ke konci, volby zda tam ti u vesel ještě – opět, budou, a oni by samozřejmě chtěli, jsou za humny. Tak honem zdůrazňovat to co bylo dobré, co jsme pro vás občané udělali. Nebo udělat chtěli! I to se dá šikovně v předvolební politické rétorice prodat jako úkol splněn.

Život každého z nás, i váš, vážení politici, je vymezen především samotnou existencí na tomto světě. Nikomu nemusím říkat co zamená – věk odchodu do důchodu a pak být na zaslouženém odpočinku. Ano zaslouženém. U osob, které se celoživotně štítí jakékoliv práce, mají ručičky dozadu (nikoliv těch, kteří ze zdravotních důvodů pracovat nemohou) a využívají dlouhodobě náš poměrně štědrý systém všech možných sociálních dávek a podpor, slůvko zaslouženém škrtnout. Ač někdy tyto osoby na první pohled vypadají jakoby neuměly do pěti počítat, poskytování všemožných sociálních podpor a dávek mají zmáknuté na sto procent.

O důchodové reformě se už toho namluvilo. Tam nahoře i v různých diskuzích mezi obyčejnými lidmi. Třeba, že by všichni měli mít stejný důchod, že by za každé vychované dítě měla mít mamina, až bude v důchodu, pak navrch pětistovku. Chvilku se zdržím u „vychované dítě“. Jako, že potomek po vyučení, studiích bude pracovat a bude daňovým poplatníkem? Za vychované dítě bude považováno, až bude dospělé, i dítě, jehož celoživotní cesta bude od dávek k dávkám?

Pro odchod do důchodu a jeho vyměření je v současné době zastropován věk 65 roků. Již bez rozdílu zda žena či muž. Dále je podmínkou doba pojištění minimálně 35 roků. Podle MPSV je neúměrně vysoká. A navíc nejsou do tohoto období již některé doby, např. studium, zahrnovány.

Mnozí, již v důchodu, si libují, pokud jim zdravíčko slouží, a zaslouženého odpočinku si aktivně užívají. Jiní se nemohou dočkat, až z nich penzisté budou a už stříhají metr. Je i mnoho těch, kteří na zasloužený odpočiněk nemíní nebo nemohou odejít. Je i mnoho již starobních důchodců, kteří (z důvodů různých) ještě pracují.

Mnozí lidé se však ani důchodu nedožijí. Odejdou „do pryč“ dříve. Možná to bude vypadat hnusně, neomaleně, omlouvám se, ale v podstatě to tak je. Na těch státní kasa ušetří. S důchodci, kteří už si své odpracovali, musí státní kasa v každé vládě počítat jako s nezbytně nutnou a velkou výdajovou položkou. O úrovni té které společnosti totiž vypovídá i to jak se stará i o staré lidi. Prosím, aby se někdo neurazil, pro tentokrát ve smyslu zmiňovaného – člověk v penzi.

Starobní důchodci nesmí být považování za přítěž státu. Je docela (velmi!!!) neetické když jsou právě oni použiti jako nějaká momentálně důležitá rekvizita při předvolebním divadle.

Před volbami jsou považováni za nesmírně důležitou věkovou skupinu.

P.S. A potom opět „horký brambor“?

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 40 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *