Vetřelci si hloubí tunely, aby se dostali přes maďarské hranice

Napsal
Sdílet článek

Jak jistě víte, tak od začátku invaze začalo Maďarsko stavět – tehdy jako jediná evropská země – na svých hranicích ploty. Protože se dařilo značnou část vetřelců díky plotům a kamerám zadržet, rozhodli se invazisté pro známou “mexickou metodu” a stěží překročitelné maďarské hranice se snažili zdolat pod zemí.

Vetřelci, kteří se snaží dostat k vysoce blahobytným severoevropským státům, byli frustrováni plotem na jižní hranici Maďarska, proto se rozhodli vykopat  tunely, ve snaze nepozorovaně překročit hranici, což je nová taktika, která se jinak zcela běžně objevuje na hranicích mezi USA a Mexikem.

Tento fenomén přichází pět let po prvním vrcholu muslimské invaze, kdy se Maďarsko vzepřelo tehdejšímu trendu otevřených hranic tím, že se prohlásilo za uzavřené ilegálům. Maďarsko je nejkratší cestou pro ty, kdo přichází balkánskou trasou, ale vytvoření plotu nasměrovalo invazní proud jinou, ovšem znatelně delší cestou. Ale zároveň s tím jak začíná invaze opět sílit, ilegálové jsou opět v pohybu. Nejdou jen kolem maďarských hranic, ale pokoušejí se přes ně dostat pod zemí, přičemž úřady objevily hned několik tunelů.

nedávno objevený tunel na maďarských hranicích

Když byl v roce 2015 poprvé dokončen plot na jižní hranici Maďarska, tak se výrazně snížil počet nelegálních přechodů. Během necelého měsíce klesl počet ilegálů z 10 000 denně na pouhý tucet denně.

Vetřelci, kteří cestují do evropských států se štědrými sociálními dávkami a laxní hraniční kontrolou, však zůstávají odhodlaní a – což je možná ještě důležitější – stejně tak pašeráci, kteří vydělávají převaděčstvím jmění. Pomocí taktiky, která je dobře známa z americko-mexické hranice nebo z izraelských hranic, se nyní vetřelci pokoušejí podkopat se  pod maďarskou hranicí a vyhnout se pozornosti policie. Letos bylo nalezeno několik takových tunelů, jejichž četnost průběžně stoupá. Zatím se pokusilo překročit maďarskou hranici asi 18 000 ilegálů. Maďarské úřady letos zatkly přes 200 převaděčů, což je největší počet od roku 2015, kdy byl plot postaven.

Minulý týden byl objeven další z těchto tunelů. Rajmund Fekete, vedoucí oddělení úřadu vlády premiéra Viktora Orbána, řekl:

“13. srpna ve 23:05 hodin bylo maďarskou policií zatčeno pětadvacet ilegálů. Několik kilometrů od místa jejich zatčení, během následného ranního průzkumu hraniční oblasti, policie také objevila díru v zemi. Tunel byl vykopán ze srbského území, překračoval  hranici a pokračoval  pod maďarským prozatímním bezpečnostním hraničním plotem. Průměr výstupního průchodu na maďarské straně měří asi 50 centimetrů, svislá hloubka výkopu byla 1,3 metru.”

Nejedná se zdaleka o první incident, během něhož se vetřelci pokusili pomocí tunelů nelegálně přejít na  maďarské území. Maďarská ochrana hranic těží z „trojité obrany“ – nejenže existuje plot a lidé, kteří jej brání, ale ochránci hranic jsou také podpořeni zákonem, který umožňuje, aby se v oblasti účinně hlídalo. Maďarská policie se často chlubí tím, že ilegály posílá zpět na jih poté, co je zajmou policisté.

Maďarská vláda však podniká další kroky, aby invazisty od kopání tunelů odradila. Počátkem srpna začaly pohraniční síly rozšiřovat plot i pod zemí, což by ztížilo kopání pod plotem. K dalším opatřením patří drony a další blíže neurčená technická zařízení pro odhalování pohybu pod zemí. Tato preventivní opatření mohou být potřebná více než kdy jindy, neboť v jihovýchodní Evropě se shromažďuje rostoucí počet vetřelců, kteří opět míří na sever.

Jak tento týden informovala maďarská média, na bosensko-chorvatské hranici nyní táboří přes 7000 invazistů, kteří doufají, že zamíří na sever. Poblíž maďarských hranic se již shromáždilo asi 250 vetřelců.

Celkem jsou prý v pohybu balkánským regionem desítky tisíc invazistů. V únoru – před uzavřením hranic, po němž mnoho vetřelců nemohlo cestovat – bosenská vláda varovala, že na sever Evropy míří 100 000 vetřelců. Bosna upozorňuje, že hranice nedokáže uhlídat, mají k dispozici jednoho policistu na 25km hranic. Orbán proto vyslal na pomoc do Bosny policisty, kteří mají s hlídáním hranic zkušenosti.

(Visited 489 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *