Volte zrzku!

Napsal
Sdílet článek

Tohle bude krátké, pane profesore.

—ℵ—

Ano, pane proferore, obracím se právě k vám. K vám, k člověku v čele strany,  které jsem byl kdysi voličem – ale to už je dávno; tak dávno, že už si to skoro ani nepamatuju.

Zato si pamatuju jiné věci.

Pamatuju si například, jak ODS – to už v jejím čele nestál Václav Klaus – naslibovala pravicovým voličům kde co, mimo jiné podporu drobného podnikání a nižší daně. A pamatuju si, jak potom udělala pravý opak. – Je zbytečné to rozebírat, napsali to za mě nesčetněkrát mnozí jiní.

Vy jste, pane profesore, politolog – ba co víc: vy jste politolog profesionál. A víme, jaký je rozdíl mezi profesionálem a amatérem: profesionál se svým oborem živí, zatímco amatéra stejný obor prostě jenom baví a věnuje se mu, když má zrovna čas a chuť.  Třeba zrovna já, povoláním tak trochu zedník, jsem politolog – amatér. A že nás je! Samozřejmě nemám na mysli pracovíky ve stavebnictví, těch je poslední dobou jako šafránu. Ale zaposloucháte-li se do hlasu ulice, objevíte, že amatérským politologem je skoro každý, kdo se politologií neživí.

—ℵ—

Bylo v naší zemi dobrým zvykem, že se politická scéna dělila na levici a pravici. Esencí levicového pohledu na svět – tak praví lidová politologie – je toto sdělení:

Dej nám všechno co máš, my se o tebe postaráme.

S tím se ovšem ztotožní ne zrovna každý, proto máme kromě levicového také pravicový pohled na chod světa:

Nic od tebe nežádáme a postarej se o sebe, jak umíš.

Ale v nedávné době se ukázalo, že jednorozměrný pravo-levý pohled na politiku nestačí. A tak se našel jeden, který z výšin čapího hnízda přehlédl tuzemskou politickou scénu a přidal jí další dimenzi. Esencí nového politického směru je:

Dej nám všechno, co máš – a postarej se o sebe, jak umíš.

Zjevně se nejedná ani o levici, ani o pravici. Starý čínský filosof Lao-C’ (老子) v traktátu Tao-Te-Ťing (道德经) nazývá tento postup lupičstvím na říši, ale lidová politologie má výstižnější název: je to politická zadnice.

A to je důvod, proč se na vás obracím: lví podíl na nástupu politické zadnice v Čechách (a na Moravě) má ODS. Strana, kdysi pravicová, která se vykašlala na své voliče poté, co od nich dostala hlas, a přerodila se ve Stranu mírného pokroku v mezích směrnic Evropské komise. – To prosím není má vlastní invence, to jen reprodukuji hlas ulice. Té ulice, která je nas…, ehm, nespokojená, když dala ve volbách svůj hlas lhářům, poněvadž vám (plurál) už ho dát nemohla. Babišových 30% hlasů je zásluha současné ODS.

Není divu, že volič, který by rád dal svůj hlas pravici, skutečné pravici, kdyby tady opravdu byla, klade si v této situaci otázku, jak se to vlastně mohlo stát. Jaký smysl má, že se politická strana zbavuje lidí, kteří jí přitáhli nejvíce voličů.

A kupodivu, netrvalo dlouho, a volič dostal odpověď – a bohužel, nepřišla z vašich úst:

Já neodcházím z ODS. To dnešní ODS odešla z pozice konzervativní strany, která ctí hodnoty, které stály na jejím počátku.

Zuzana Majerová Zahradníková

Toto jsou, pane profesore, slova lídra politické strany. Hutné a výstižné sdělení, které ve dvou větách shrnuje klíčový problém současné ODS a zároveň ukazuje směr, kam jít.

Svým způsobem ho ukazuje i Vám, ale já nebudu ten, kdo to slovo napíše.

—ℵ—

 

Volte zrzku!
4.6 (91.11%) 9 vote[s]
(Visited 274 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 komentáře

  1. Ano,paní Zuzana to vyjádřila trefně.ODSka změnila svoje směřování,malinko uhnula od toho původního.
    Heslo dneška: BOHATEJM SEBEREM A CHUDEJM TAKY NASE®EM.
    Akorát jsem to pochopila trošičku dříve,než paní Zuzka.
    Měla jsem jasno, když se po prohraných komunálkách sčuchla se sosanama,aby mohla do primátorské sesle (za profláklého Béma) nastrčit fíkového lista gynekologa.
    (Volby tenkrát vyhrála pravicově se tvářící TOPka.)

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *