„Všichni běloši jsou rasisté“, říká černoška, žijící v Belgii

Napsal
Sdílet článek

První, co mne při čtení podobného titulku napadne, je otázka, proč tedy žije v bílé Belgii, potažmo Evropě? Jak lze pochopit ty černochy, kteří si stěžují na bělochy, v jejichž společnosti však zcela dobrovolně žijí? Přitom je zde kontinent, kterému se dokonce někdy říká „černý“ – téměř celá Afrika, zejména pak centrální a jižní část Afriky je tou, kde se žádný černoch nemůže cítit diskriminován bělochy. Tak proč tam tito černoši hromadně nemigrují? Proč se naopak tak vehementně cpou do bílé Evropy?

Černošská aktivistka a bývalá poradkyně vlámské Rady mládeže Sabrine Ingabireová čelí kritice po rozhovoru zveřejněném v belgickém časopise De Morgen, v němž učinila několik pozoruhodných výroků o „bílých lidech“. Prohlásila například, že „všichni běloši“ jsou rasisté a že se nikdy necítí bezpečně v prostorech, kde jsou jen „bílí lidé“. Čtyřiadvacetiletá Sabrine Ingabire již dříve psala sloupky pro De Morgen a v současné době působí v nizozemském deníku NRC Handelsblad. Prohlášení, která učinila v posledním rozhovoru, který zveřejnil De Morgen, si vysloužila vlnu kritiky na sociálních médiích.

„Podívejte, všichni běloši jsou rasisti. Ale nepoužívejte to jako velký titulek nad tímto článkem. Tak to prostě je. Jste součástí bílého systému a máte z něj prospěch. Nikdy úplně nepochopíte, co je to rasismus, protože jste s ním sami nikdy nebyli konfrontováni. Ale musíte se ze všech sil snažit prolomit tento status quo,“ prohlásila na téma rasismu.

Není divu, že mnoho politiků bylo jejími výroky pobouřeno. „Málokdy jsem se po přečtení rozhovoru tak rozzlobil. Všichni bílí jsou rasisti.“ Senátor ze strany Vlaams Belang, Bob De Brabandere poukázal na to, že mladá žena činí takové prohlášení o takzvaném bílém systému, který jí prý dal všechny možnosti, které má k dispozici v Belgii.

Během rozhovoru Sabrine Ingabireová také prohlásila, že by nikdy nechodila s bělochy, protože všechny bělochy považuje za rasisty. „Jako černoška nechodím s bělochy,“ řekla a označila své rozhodnutí za zásadní volbu.   „Je skvělé, že Sabrine Ingabireová dává přednost nebělochům. Ale na chvíli se zamyslete, jaký povyk by takové prohlášení způsobilo, kdyby bílá žena řekla: „Já s černochy nechodím.“ „Pravděpodobně by vyvolala dost povyku,“ prohlásila nizozemská reportérka Kim Boonová.

Poslední rozhovor není prvním případem, kdy Ingabire pronesla několik pochybných poznámek. Dříve také tvrdila, že se v „bílých prostorách“ nikdy necítí bezpečně. „Jsem ve střehu. Stejně jako ve vlaku na cestě sem. Pak si říkám: Proč jsou tu jen běloši? A co když na mě zaútočí násilný rasista, kdo mě ochrání? Tím si nejsem nikdy jistá. Jsou i běloši, o kterých jsem si myslela, že jim můžu věřit, ale neochránili by mě, kdyby se stalo něco rasistického,“ řekla.

Během rozhovoru pronesla i další poznámky, například: „Jsme neustále konfrontováni s obrazy černých, trpících lidí, jako je umírající George Floyd“ a úsměvné je pak její tvrzení, že:  „Výzkumy ukazují, že lidé afrického původu mají nejvíce diplomů.“ Během rozhovoru Ingabire také říká, že bojovala s poruchou příjmu potravy a má sebevražedné sklony. Nový poslanec Vlámské aliance Tomas Roggeman reagoval na Ingabire rozhořčeně a zeptal se:  „Ve kterém vesmíru se toto prohlášení liší od čisté xenofobie?“

Belgie nedávno zažila rabování a nepokoje v hlavním městě Bruselu během protestů Black Lives Matter. V posledních týdnech již byla identifikována a zatčena řada osob zapojených do nepokojů. Níže si můžete prohlédnout obrázky těch, kdo se v Belgii řádění oddávali nejvíce a byli také zatčeni, Nezdá se mi, že by šlo výhradně o bílé…

Politie pakt opnieuw twee verdachten van rellen op

5/5 - (4 votes)

(Visited 2 413 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

  1. otázka je,jestli by se vůbec nějakej běloch byť jen klackem od hovna dotkl této hnusné opice…???

  2. Chudinka ublížená mizerná! A jak si asi civilizovaný člověk má připadat v Evropě plné kdovíodkud přivandrovalých agresivních primitivů a uctívačů krvelačného pouštního démona, to nikdo neřeší, co?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *