Vyjádření Strany soukromníků České republiky k aktivitám Agrární komory a Zemědělského svazu

Napsal
Sdílet článek

Strana soukromníků České republiky, která dlouhodobě hájí zájmy malých a středních sedláků, považuje za nezbytné vyjádřit se k událostem posledních dní, kdy do úřadu vlády nastoupil nový ministr ing. Zdeněk Nekula. Zásadně odmítáme stanoviska Agrární komory a Zemědělského svazu k oblasti zastropování a redistributivní platby. Lživou kampaň, kterou Agrární komora vede vůči nové vládě, je potřeba uvést jasně na pravou míru.

1. Současná rétorika představitelů Agrární komory jasně stojí za bývalým ministrem Tomanem. Jeho poslední návrh ohledně podpory velkochovů prasat a drůbeže měl jediný cíl. V poslední fázi svého funkčního období změnit pravidla rozdělování evropských dotací ve výrazný prospěch velkochovů (agroholdingů).

2. Dezinformace ohledně nerovné hospodářské soutěže. Argumentace Agrární komory, že změnou pravidel dotační politiky v novém pětiletém období, vznikne nerovná hospodářská soutěž mezi sedláky a agroholdingy je zcela lživá. Na první tiskové konferenci při nástupu do funkce nový ministr zdůraznil, že je důležité narovnat pravidla dotační politiky, která byla za doby ministra Tomana ohýbána ve prospěch agroholdingů. Strana soukromníků České republiky toto narovnání dotačních pravidel má ve svém zemědělském programu a dlouhodobě ho prosazuje.

3. Spontánní setkání zemědělců. Agrární komora na úterý 11. ledna 2022 svolala demonstraci před úřadem vlády. Tuto akci doprovázely reklamy v rádiu a měly ve společnosti vyvolat dojem, že vlastně všichni zemědělci protestují proti novým plánovaným změnám. Považujeme za nezbytné postavit se za naše sedláky z rodinných farem a říct jasné NE. Říct ne lžím a podvodům ze strany Agrární komory a Zemědělského svazu.

Vyzýváme současného ministra zemědělství, aby naplnil vládní program koalice, aby neustupoval zájmům oligarchů českého zemědělství a nezrazoval tak vlastní voliče, kteří mu na podzim loňského roku dali důvěru ve volbách. Agrární komoru a Zemědělský svaz vyzýváme, aby svým jednáním nepoškozovaly vlastní členy.

 

 

  • Martin Nejdl – předseda Zemědělské sekce Strany soukromníků České republiky
1.5/5 - (2 votes)
(Visited 78 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *