Vzít to jedním vrzem

Napsal
Sdílet článek

Tak se nám blíží 1. máj. Je už za dveřmi. Jistě se těšíte, že od své drahé polovičky dostanete tu prvomájovou pusu pod rozkvetlou třešní ( pod jiným kvetoucím stromem), stejně jako já (a každoročně ji dostanu). Začíná máj – lásky čas . Proč jen v květnu? Proč ne po celý rok a vlastně po celý život? Vaše, i moje, věc.

Vy, také dříve narozeni, možná i vzpomínáte na prvomájové průvody, ať již byla vaše účast povinná nebo dobrovolná. Já, jako malá holčina, jsem na prvomájové průvody chodila s mojí mamkou. Ona vždy byla krásně upravená, opravdu jí to slušelo, byla jsem na ni moc pyšná, já se jí držela za ruku a měla jsem pocit důležitosti, že stejně jako ona (ale hlavně já) jdu za ten podnik, kde pracovala, třicet let, až do jejího odchodu do důchodu. A také jsem měla svůj systém na hodnocení (známkování) alegorických vozů.

Nikdy mě nenapadlo, že bych mohla nebo byla nějakým propagátorem tehdejšího systému. Naše rodina byla vždy a je stále apolitická. A jako krásný bonus byl ještě večer, hlavně pro nás děti, lampionový průvod. Kolikrát nejen mně lampion shořel. I přesto jsem – ten 1. máj – prožívala jen jako krásný, barevný a sváteční den.

Když už jsem byla maminkou dvou malých dětí (3 a 4 roky) a pan (vlastně tenkrát ještě soudruh) ředitel přikázal všem zaměstnancům povinnou účast na prvomájovém průvodu, (můj manžel opravdu ten den byl v zaměstnání), řekla jsem, že jít nemůžu nebo ať mi pro děti zajistí hlídání nebo je pohlídá sám. Pan ředitel( byl nevelkého vzrůstu – prcek) nadskočil snad metr vysoko a co si to prý troufám, že mě to bude mrzet. Jak vyskočil, tak doskočil. Nemrzelo mě nic protože to bylo jen BUBUBU (asi jako od TĚCH vždy).

Stejně jako milionům lidé vadí i mně posuny času na letní a zimní. Nic užitečného to nepřináší (prý úspory energie) a stále ještě se takové absurditě musíme přizpůsobovat. A tak, nevím proč, si myslím, že pondělní demonstrace – a jsou velmi dobře a konkrétně zdůvodnitelné (i když pro NĚKOHO absolutně nesmyslné) mohly počkat pár hodin, přihodit k tomu nějakou tu pusu a lampionový průvod. Jenže, víte jak to (u nás) chodí. Kdo by si asi takovou akci přivlastnil? Snad K. H. Mácha?

Pa. S.

„Viléme, Hynku, Jarmilo!“

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 80 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

 1. Každý má na ten prvomájový průvod jiné vzpomínky.Třeba mně trnou zuby a běhá mi mráz po těle.
  Matka do průvodu nechodila (od pracovnic v turnusu se to nepožadovalo).A tak nás vodil otec…Teda vodil…Mávátka byla,ta se vyrobila v hodině ručních prací na ZDŠ.
  Ale to hlavní se skrývalo v kapsách otcova baloňáku a byly to dvoje trencle.
  Vždycky nás to se sestrou moc překvapilo,protože ještě v předsíni se fotr dušoval,že teda tentokrát žádné voloviny rozhodně ne e…
  Potom se jelo k rybníku v Motole,hup do trenclí a vodička byla…no…jako kafe teda zrovinka né 😋
  Vždycky to dobře dopadlo,rýmu jsem nedostala a nedostala ji dokonce ani moje o 5 let mladší promodralá sestra s fialovými pysky.
  😁👍

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *