Vzpomínka na totalitu a budoucnost

Napsal
Sdílet článek

První polovina sedmdesátých let 20.století. Otevírám rádio. ,,Ano,ano ,ano, otevírá se kniha dějin. ANO,ANO,ANO,ůnor.“,  nabízí rozhlas pateticky  Jelenovu nejnovější knihu .Na podzim ji bude stejným způsobem nabízet v luxusním provedení  na křídě ,tentokrát jako  Říjen. Otevírám raději televizi.  Objevuje se redaktorka, která optimisticky hlásí,že přicházejí zprávy ze světa .,,Sovětský svaz….“.

Po zprávách se objevuje soudružka Jiřina Švorcová, která si bojovně pouští na paškál nejen imperialisty ale také domácí přisluhovače kapitalistů a vůbec vší reakce. 

A hned po ní ještě zaslechnu s podobným příspěvkem herce Neumanna a hlavně podivného  malíře Famíru,který se domáhá spuštění opony divadla,kam nenamaloval  nic jiného, než velkou  rudou hvězdu.  Je doba podivných propagačních filmů,například  ,,Hvězda padá vzhůru „,kde zneužili Gotta a  také paní Molavcovou   – což jim dodnes nemohu zapomenout. Tohle je prostě něco, s čímž se nemohu vyrovnat. Proč to proboha dopustili? Pokud to  bylo tehdy snad normální,dobrá. Byla to doba šílená a pokud jste zažili,dáte za pravdu. 

Byla to doba bláznů,kteří vyřazovali  z knihoven knihy zakázané.  Knihovny se zbavovaly nepohodlných knih. Jako v Bradburyho 45i stupňů Fahrenheita . Nepálili je,dávali je do stoupy.  Jeví se mi,že se to nějak divně děje znovu. Knihovny teď vyřazují ,,podivné knihy“ z 90.let, byť byly ještě velmi zachovalé. Nemají asi  místo nahrazují je nejnovějšími bestsellery. Někdy velmi podivnými z pohledu staršího čtenáře, ještě neuvyklémmu nové výchově. Proč?

Otvírám rádio. Hrne se na mne propaganda Pirátů a dalších sluníčkových stran, které chtějí naši vlast obohatit o všelijaké tmavé až nejtmavší obyvatele. A nestačím se divit,co všechno si tihle chytráci umanuli s naší vlastí. S tou zemí, za kterou bojovali naši předkové, kterou si bránili za cenu ztráty životů. A kterou teď někteří mizerové rozprodávají za pár stříbrných. No neberte to,když arabští šejci platí!  Je třeba tohle rázně odmítnout- naše země,naše vlast přece není na prodej! A kdo to nechce chápat, MOR HO.  Je třeba uzákonit ,že naši zemi není možné prodávat cizincům.

  • Vladimír Kříž
5/5 - (2 votes)
(Visited 173 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *