Z požáru katedrály v Nantes je podezřelý frustrovaný Rwanďan

Napsal
Sdílet článek

Dalo se čekat, že za požárem stojí některý z Macronových „hostů“, i když je zatím předčasné odhadovat, k čemu ve finále francouzští vyšetřovatelé dojdou. Pokud se policii podaří založení požáru Afričanovi dokázat, pak nebude zřejmě výjimečně dílem muslimského obohacovače, neboť 56% Rwanďanů jsou katolíci. Pravděpodobnost, že by se jednalo o některého z 5% muslimské rwandské menšiny asi není příliš vysoká, obzvlášť, když devětatřicetiletý rwandský vetřelec v katedrále již nějaký ten pátek pracoval. Měl mimo jiné na starosti i zamykání katedrály.

Hlavním důvodem frustrace naštvaného Afričana bylo zřejmě vypršení jeho víza, které mu úřady odmítaly prodloužit. Podezření na něj padlo poté, kdy se zjistilo, že jeho výpovědi o tom, co dělal a kde byl v inkriminovanou dobu, poněkud neseděly s reálným zjištěním.

Jak se přišlo právě na něho? Měl u sebe jako jediný klíče a dveře katedrály nejevily vůbec žádné známky vloupání. Tedy varianta záměrného založení požáru jde na vrub jedině někomu, kdo měl do katedrály přístup.

Na druhou stranu je třeba upozornit na to, že podle toho, co zmiňují  francouzské zdroje, se nakonec může stát, že celý požár bude – podobně jako v případě Notre Dame – sveden na technické problémy. Vyšetřovatel požáru totiž prohlásil:

„Tato tři ohniska požáru, u kterých stále není známo, zda k jejich vzniku došlo najednou nebo postupně, byla umístěna vedle elektrických zařízení. To by mohlo také naznačovat problém s elektroinstalací.“

Podle všeho je zde tedy opět snaha vše přehrát na nehodu, poruchu v elektroinstalaci. Informace ve francouzských médiích taktéž potvrzují, že v případě, že se nepodaří založení požáru Afričanovi stoprocentně dokázat během dnešního odpoledne, bude velmi pravděpodobně ještě dnes z vazby propuštěn.

A věřte, že bude-li dnes kvůli nedostatku důkazů propuštěn a čin mu nebude prokázán, prošlé vízum mu bude ihned prodlouženo, či spíše mu bude okamžitě uděleno občanství. A na světě bude nový africký mučedník a zároveň další francouzská katedrála, u které budou znít závěry vyšetřování požáru následovně:

„Za požárem katedrály stojí technická závada“. 

5/5 - (3 votes)

(Visited 297 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *