Za Janem Vyčítalem

Napsal
Sdílet článek

V době i k nám už pronikající epidemie Coronaviru možná ustoupila trochu do pozadí zpráva o tom, že zemřel oblíbený zpěvák,textař a malíř,ale hlavně velký tramp Jan Vyčítal. Snad i proto,že byl už dlouho nemocný a neobjevoval se na veřejnosti. A přesto ta smutná zpráva otřásla snad všemi ,kdo jen trochu znali jeho tvorbu. Protože jen málokdo neznal jeho krásné písničky- jednak americké lidovky,ke kterým napsal české texty ,ale také třeba australské a v neposlední řadě vlastní české – například o hrdinství našich výsadkářů ze války nebo o osvobození Plzně americkou armádou.

Já sám jsem sice nikdy netrampoval,přestože do přírody jsem chodil rád. Ale padesátá a šedesátá léta v období totality přála především jiným aktivitám,do kterých nás s chhutí naháněli. Trampské písničky jsem proto nepoznal na dvou pionýrských táborech,kam mě rodiče poslali a které pro mne byly naprostou katastrofou. Bylo to kupodivu na školních zájezdech po hradech,zámcích a jiných zajímavých místech. A při návratu z těch výletů se kromě jiných v autobusu zpívaly i trampské písničky,které jsem si oblíbil.  A později,když byly vydávány na gramodeskách a pak kazetách,měl jsem jich doma slušnou sbírku. Mezi ty nejoblíbenější patřily ty od skupiny Rangers,kterou spoluzaložil Honza Vyčítal v roce 1965 . Ta skupina hrála americké lidovky a české texty k nim psal právě pan Vyčítal. Byly to nádherné texty a snad byly ještě lepší,než ty originální,což jsem ovšem tenkrát nemohl posoudit,angličtiny ještě neznaje. Zpíval je on sám a často také Michal Tučný a někteří další. Ty písničky jsme si vzali s sebou do emigrace a přehrávání si je v San Francisku,kde nám Rangers pomáhali překonávat počáteční problémy s adaptací na druhém konci světa . Honza Vyčítal a jeho přátelé muzikanti a zpěváci byli prostě s námi,sem patřili a dodávala nám optimismus – přestože sami měli doma nemalé problémy.  V dobách tuhé ,,normalizace” v počátku 70.let měl Jan Vyčítal zákaz vystupování a publikování – byl totiž také výborným karikaturistou a ilustrátorem knih.  A také anglický název skupiny se samozřejmě komunistům nezdál. Aby vůbec mohli dál hrát,museli si ten název počeštit -a tak se z nich stali Zelenáči.

O tom všem a ještě o mnohém dalším mi vyprávěl Jan Vyčítal,když jsem s ním dělal rozhovor pro krajanské noviny na koncertě ,který pořádala organizace Sokola ve svém sále v kalifornském městě San Mateo nedaleko San Franciska v říjnu 1990.  . Sál  byl nabitý nejen Čechy, Moravany a Slováky,ale také Američany. Sálem znělo ,,Já trvám na tom, že Plzeň osvobodil Patton” nebo Silver A,Silver B”….A všichni nadšeně tleskali a donutili Rangers některé písničky opakovat. Skupina si konečně splnila svůj sen a přijela na svůj ,,divoký západ” .  Název Zelenáči odhodili okamžitě s pádem tyranské totality a teď nasávali atmosféru Ameriky.  Jan Vyčítal byl velice vstřícný a přátelský. A když jsem mu ukázal několik kazet s jejich písněmi a řekl mu o tom,jak jsme je i tady celou dobu rádi poslouchali, jak nám ty písničky přinášely radost , rozběhl se hned za ostatními členy skupiny,aby jim o tom pověděl a aby je také podepsali.

Informoval jsem Jana Vyčítala o tom, že v South Lake Tahoe v horách Sierry Nevady žije skladatel mnoha trampských písní a velký mořeplavec Eduard Ingriš. ,, Samozřejmě počítáme s tím,že ho určitě navštívíme”, prohlásil Vyčítal. A skutečně se to stalo. Jak mne později informovala manželka mého přítele paní Nina Ingrišová, muzikanti nelenili,vydali se do kalifornských hor a v domě u jezera Lake Tahoe navštívili už těžce nemocného skladatele, kterému zazpívali jeho Niagáru a Honza Vyčítal mu věnoval jednu ze svých kreseb.

Rozloučení s Janem Vyčítalem proběhlo v Praze 1.března . Nebyl jsem tam-ale nevadí. Ve svých písičkáých a kresbách je pořád s námi a snad nás i trochu posiluje.

  • Vladimír Kříž
(Visited 70 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. »Mezi ty nejoblíbenější patřily ty od skupiny Rangers,kterou spoluzaložil Honza Vyčítal v roce 1965.«

    Nesmysl. Vyčítal neměl s Rangers naprosto nic společného.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *