Za nezájmu většiny Evropanů vysílá EU lodě k Libyi; že by další taxi pro vetřelce?

Napsal
Sdílet článek

Rakousko a Maďarsko společně vyjádřily námitku vůči EU, která navrhla zahájit novou námořní misi známou jako operace Irene. Obě země upozornily, že by tato operace mohla sloužit jako lákadlo pro migranty usilující o vstup do Evropy. Cílem operace Irene bylo rozmístit evropské válečné lodě ve Středozemním moři, údajně aby bylo zajištěno dodržování zbrojního embarga OSN u libyjského pobřeží. Maďarsko a Rakousko se však obávají, že válečné lodě mají ve skutečnosti sloužit jako záchranná plavidla pro migranty.

Operace Irene byla poprvé oznámena v polovině února poté, co se situace v Libyi vyhrotila, a mezinárodní organizace tvrdily, že Evropa musí pomoci Libyi zastavit tok zbraní do země. „Rakousko a Maďarsko chtějí vetem jednostranně tuto operaci zastavit,“ řekl diplomat EU, který nechtěl být jmenován. Další unijní diplomat pak sdělil, že obě země požádaly o bližší informace k misi.

Když začala jednání, hlavní diplomat EU Josep Borrell se snažil zastavit jakékoli námitky, vyslovené hlavně Itálií a Rakouskem. Dříve vedla EU u pobřeží Libye operaci Sophia, ale řada členů EU se proti operaci ohradila poté, co se ukázalo, že slouží především k převozu afrických vetřelců do Evropy. Na základě stížností tehdejšího italského ministra vnitra Mattea Salviniho pak EU operaci Sophia zrušila. Operace Irene by měla mít užší poslání a lodě by se měly údajně držet jen východního pobřeží Libye, kudy proudí nejvíce zbraní. „Tato nová operace bude mít za cíl uskutečnit zbrojní embargo, které uvalila Rada bezpečnosti OSN,“ uvedl Borrell.

Skutečně někdo věří tomu, že tato operace má zajistit výhradně dohled nad pašováním zbraní do Libye??  Tvrzení EU, že lodě nebudou využity na něco jiného, může věřit jedině hlupák či hodně velký naiva. Vždyť Frontex, který nedávno vyslala EU k turecko-řeckým hranicím, nedbal pokynů Řeků, aby vetřelce vraceli zpět do Turecka, ale naopak. Lodě Frontexu převážely invazisty do Řecka. Ostatně, totéž dělal Frontex už dřív ve Středozemním moři.

Není ideálnější doba na převoz vetřelců, než tato, kdy si nikdo podobných kroků Bruselu nevšímá. Vždyť se proti této operaci vyhradily pouze dvě země EU – Rakousko a Maďarsko! Ostatním je to tedy očividně jedno. Nějakou dobu potrvá, než se celá operace zkoordinuje. Jakmile se však začne Itálie dostávat z nejhoršího, opět jim začnou přistávat u břehů lodě plné afrických vetřelců.

EU zde nikdy nebyla pro Evropany, ale především pro vetřelce. Naposledy to ukázali v Řecku a není důvod si myslet, že operace Irene nemá jiný záměr.

5/5 - (2 votes)

(Visited 735 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

    1. Špatně se díváte, datum je u každého článku mezi hlavním obrázkem a titulkem. U tohoto článku je to 22.3.2020

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *