Za svou pravdou stát

Napsal
Sdílet článek

28. 9. 2020 v podvečer jsem sledovala na ČT 24 záznam z předávání stříbrných medailí Senátu PČR, pro významné osobnosti z oblasti vědy, kultury, sportu a veřejného života a také mnohdy za mimořádnou osobní statečnost, jejím předsedou panem Vystrčilem.

Úvodem zazněla naše státní hymna Kde domov můj. Krátká řeč předsedy Senátu, ne čtená, kýmsi snad připravená, aby zacílila (třeba před zase nějakými volbami) ale úsporná, nikoliv strohá, neurážející nikoho, ani „jájovská“, ale lidská.

Mimo jiné pan Vystrčil zmínil, že za takovou medaili si nelze nic koupit, že je to poděkování za službu, hrdinství, odvahu.

Jednu z nich obdržela i hudební skupina Spirituál kvintet (založená již v roce 1960). Vůbec nikomu nevnucuji svůj názor, vkus, ale pokud si poslechnete jakoukoliv jejich píseň, zaujme vás nejen melodie a podání, ale i, a to je velmi důležité, text.

Spirituál kvintet zahrál na závěr dvě písně.

První s názvem Starý příběh, kde jsou v textu i tato slova:

Kdo se bojí vodou jít, ten podle tónů faraónů musí žít.“

Druhá píseň Za svou pravdou stát byla kapelou věnována bývalému a současnému předsedovi Senátu. Jak příznačný název!

Protože jsem žena a ženy mnohem více dávají na pocity, měla jsem celou dobu sledování tohoto přenosu pocit, že s tou svobodou – „nesvobodou“, demokracií – „nedemokracií“, nejsme ještě tak na štíru.

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 118 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. Zajímavý článek a každý by si měl sám sobě odpovědět jestli se bojí nebo nebojí jít vodou. Ano to není zrovna jednoduché a ještě těžší je jít vodou a proti proudu.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *