Za vším hledej … Putina aneb případ ministrova vzorce

Napsal
Sdílet článek

Cherchez le femme – doslova to znamená „hledej ženu“ (ve volném překladu „za vším hledej ženu“). Tato fráze se poprvé objevila v románu Alexandra Dumase Pařížští Mohykáni. Používá se jako ironický šleh pro někoho, kdo nechce vidět skutečnou podstatu problému.

Současné vnímání světa je založeno na teorii, že za většinou politických podrazů a podpásovek stojí Rusko. Kuriózní případ takového ruského spiknutí zmíním v poslední části. Nyní, když Ruská federace pomáhá v boji s koronavirem, dostává sice tato teorie částečnou trhlinu, ale majitelé pravd už jistě přijdou na způsob, jak to správně vysvětlit a…zpochybnit.

Některé spiklenecké teorie a ruském vlivu jsou spíše případy pro klinickou psychiatrii, ale mocná zbraň – televize, rozhlas a tisk – z nich vytváří realitu. Pokud tomu někdo uvěří bez výhrad a pochybností, odvedli tvůrci názorů dobrou práci.

Zkuste však třeba zkoumat do očí bijící nesrovnalosti v oficiální verzi o 11.září, a nálepka nájemného spikleneckého teoretika je vaše. V tom lepším případě.

Tím nechci ani omylem tvrdit, že ruská vláda je sbor andělů, ale tím není ani americká administrativa. Není to jednoznačný boj dobra se zlem. Jenže v tomto ohledu je svět nepřetržitě klamán.

Ukázkovým příkladem, jak zahodit presumpci neviny, zdravý rozum a soudnost se stal případ otravy Sergeje Skripala jeho dcery Julie. Protože jde o všeobecně známou záležitost, tak jen stručně: Putin naháže sám sobě klacky pod nohy a údajně nechá Skripala otrávit v době, kdy je to z hlediska mezinárodní situace pro něho nejméně vhodné. Dříve sice měl Skripala v ruském kriminále, ale tam mu nebyl skřiven vlas na hlavě. Pak do akce vstupují dva ruští agenti, kteří si jdou prohlédnout jak vypadá klika u dveří bytu Skripalových.

Nechají se u této zvlášť sofistikované výzvědné činnosti natočit kamerou. Lahvička s Novičokem se najde o tři měsíce později v jednom odpadkovém koši. Britové asi berou vyvážení odpadků na dosti lehkou váhu. Skripaloví se z otravy smrtelným jedem pozvolna zotaví.
Na základě uvedených „důkazů“ nastává masové vyhošťování ruských diplomatů, neboť celý svět je spravedlivě rozhořčen.

Jak svět dokáže rozdílně vnímat realitu, je možné vidět na porovnání případu otravy Skripalových a zmasakrování saúdského opozičního novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu Saúdské Arábie v Istambulu, kam si přišel vyřídit dokumenty. Zde byly důkazy naprosto jednoznačné, koneckonců saúdové se přiznali, byť s tím, že korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán za nic nenese zodpovědnost, neboť šlo o sólovou akci několika horlivých saúdských agentů (kdo tomuto uvěří, tak má titul Naiva roku v kapse). Části těla jsou později nalezeny zakopané na zahradě konzulátu.
Tentokrát ovšem svět na rozhořčení zapomněl a všichni saúdští diplomaté zůstali na svých místech.

Mezi prominentní oběti paranoidního vidění světa se zařadil švédský ministr energetiky a digitálního rozvoje Anders Ygeman, který má ve svém resortu (mimo jiné závažné úkoly) zavedení sítě 5G. Tento úkol považuje za své hýčkané dítě a snad právě proto pocítil potřebu na svém facebookovém profilu slavnostně vyhlásit, že jeho kabinet bude síť 5G všemi prostředky prosazovat a rozvíjet.

Následovala ledová srpcha. Vzápětí se pod jeho oznámením objevily stovky nesouhlasných komentářů. Některé byly obzvlášť jadrné a k ministrovu plánu nepřející. Anders Ygemann byl zpočátku touto reakcí překvapen, ale již brzy se dostavilo ministrovo velké odhalení.
Komentáře prý mají na svědomí Putinovy hackeři. Pan ministr hovořil o velkém koordinovaném útoku.
Jak to již bývá, do akce vstoupil mainstream, a jistý uvědomělý novinář napsal článek „Internetový terč pro ruský internetový útok“

Pan ministr tento článek sdílel na svém Facebooku.

Ale i v médiích hlavního proudu se může stát zázrak, spočívající v tom, že se najde profesionál, který nepřistoupí na předem domluvená pravidla „za vším hledej Putina“ a pokusí se o normální novinářskou práci. Tento úkaz (zázrak = Boží zásah do lidských dějů) se objevil ve švédské televizní stanici SVT, která zahájila vlastní vyšetřování.

A…
… našla původ komentářů.
Vyšlo najevo, že sahají do domácího prostředí. Přesněji řečeno do internetové skupiny s asi patnácti tisíci členy, jejichž trasy se spojovaly v bytě ve stockholmské čtvrti.
Daleko od Moskvy!

Bydlí zde čtyřiašedesátiletá sympatická aktivistka paní Hollbrinková, která se záření ze sítě 5G tak obávala, že vyzvala ostatní členy skupiny k trolování pod ministrovým profilem. Zde je nutno poznamenat, že skeptici (a nejen ve Švédsku) upozorňují na zdravotní rizika plynoucí z vysokých frekvencí, na kterých systém funguje, takže výzva této dámy nebyla zase až tak bláznivá.
Paní Hollbrinková sebe samu označuje za obyčejnou švédskou babičku a zásadně odmítá, že by byla spící, či probudící se agentkou.

Ministr se bránil tím, že prý jen uvažoval podle vzorce z ostatních zemí. Tento ministrův „vzorec“ by si jistě zasloužil samostatnou úvahu na dané téma.

A to je ta pravá chvíle abychom už nechali pana ministra na pokoji. Nyní má jiné starosti a jistě akceptovl ruskou pomoc Itálii a Spojeným státům při řešení koronavirové krize. Možná dokonce i trochu přehodnotil svůj „vzorec“.

Ale už nyní v médiích a na internetu vstupují do hry síly nepřející alespoň dočasnému klidu ideologických zbraní.

Ale myslím, že všichni rusofobové, švédští, naši domácí i světoví mohou zůstat v klidu.
Třeba se ukáže, že švédská babička je Putinovou nevlastní sestrou.

3/5 - (4 votes)
(Visited 139 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *