Zálohy za PET lahve v Evropě vybírá deset zemí

Napsal
Sdílet článek

Z článku (Novinky. cz 15. 8. 19) uvádím pouze:

– Záloha musí být podle odborníků přiměřená, aby lidi motivovala plastové lahve vracet.

– V Římě např. mají v metru automaty, do kterých vhodíte PET lahev a obdržíte z automatu jízdenku. (Představuji si takovou situaci v Praze v metru a vynalézavost „Čecháčků“)

Článek se zmíněným titulkem jsem si přečetla celý.

Možná dobu, ve které my žijeme, jednou naši prapra…..potomci (budou-li nějací????) nazvou DOBA PLASTOVÁ.

Nejsem odborník a ani mi nepřísluší hodnotit obsah jakéhokoliv pití z PET lahve z hlediska kvality, ne moje hodnocení chutná – nechutná. Není ničím výjimečná situace, že čekající nápoje v „petkách“se hezky a dlouho ohřívají na slunci. A v zimě? Snad je přikryjí dekou? Jsem ironická, omlouvám se. V PET obalech nejsou jen nápoje, ale snad už vše.

Vyrobit ten obal,

naplnit,

vyprázdnit a

vyhodit.

Je to plýtvání? Zákazník si to přece zaplatí!!!

Takže třídit – ale pořád je to odpad!!! Ano, naučili jsme se to, nádob na to či ono je i v blízkosti bydliště poměrně dost – někdy je třeba udělat pár kroků, a je to. A pak, po vytřídění, jsou odpadky opravdu už jen do kontejneru. Ovšem, a to v dnech tepla, je otevřít víko kontejneru snad i na roušku přes ústa nebo zakolíkovaný nos, nejlépe oboje.

Pokaděné dětské pleny! Jen taková pozn. Povídají si dvě mladé maminy o dětech, kojení a však to znáte, či si něco ještě pamatujete. A také o plenách – samozřejmě jednorázových (my starší si toto pamatovat nemůžeme,) – jedna mamča druhé povídá „já je dávám na venkovní parapet za okno (bydlí v paneláku v přízemm bytě), aby mi to v bytě nesmrdělo a vynesu je pak.“

Ještě se vrátím k plastům. Asi před 14 dny jsem četla článek „Dříve faux pas, dnes žhavý trend“. Z trekových sandálů je hit, konečně pohodlný trend. Novým trendem jsou boty z umělé hmoty. Byla tam fota takových botiček v cenovém rozmezí 369 Kč až po luxusní značky za 22.500 Kč.

V souvislosti s tímto zmiňuji – dostal se mi ke čtení Nový prostor – č. 540, na str. 34 je bezva článek „Pět věcí, které jsem se naučil o výrobě sandálů“, kde se píše, mimo jiné, o dejvické prodejně Naboso. Pravidelně se v ní koná workshop výroby sandálů. Zjistit si, jak ,kdy a za kolik na to, můžete na www.NABOSO. cz

To, že naši matičku Zemi pokoušíme (a opravdu hóóódně dlouho) co ještě vydrží mě napadlo i při vybalování jakéhokoliv zboží z papírové krabičky, krabice. Například „pytlíčkový čaj“, léky, o kosmetice nemluvě, (víc jak půlka prostoru krabičky kde není nic.) Je takového zboží skutečně mnoho – co auta, vypadají a pohybují se na silnicích spíš jako malé vlaky, vozí VZDUCHU?

Uvedla jsem jen maličko, opravdu maličko. Hledáme způsoby na odstranění důsledků – tj. likvidace – odpadů. Velkého množství odpadů. A co takhle hledat nejprve příčinu? Vůbec ty odpady nevyrábět!!! A když už tak skutečně jen v přiměřeném a nutném množství.

My lidi potřebujeme naši Zemi, naši přírodu, flóru i faunu, my potřebujeme čistý vzduch k dýchání, čistou vodu, bezpečné sluneční záření. Bez toho se my, lidé, neobejdeme. A příroda, naše matička Země?

P. S. Ta se bez nás klidně obejde.

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 254 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *