Změna názorů nebo sponzorů?? (video)

Napsal
Sdílet článek

To, že se na politické i mediální scéně objevují různé názory, je tak nějak normální. Vždyť právě názorová i politická pluralita bylo něco, co jsme v roce 1989 požadovali. Nyní je nám opět vnucován ten jediný správný názor, přičemž my všichni, kdo s ním nejsme v souladu, jsme nazývání xenofoby, islamofoby či extremisty. O tom ovšem dnešní článek nebude. Bude o jedné mediální korouhvičce, kterou všichni velmi dobře znáte.

Vlastně jsem se osobou Jaromíra Soukupa nechtěla původně vůbec zabývat. Nicméně “zážitek” z posledního “Duelu”, který byl vysílán jako první poprázdninový, mne k tomu přiměl. Pozvat si totiž politika jen proto, aby pak mohl celý pořad předvádět své “umění” skákat do řeči hůř, než veřejnoprávní “Hlodavec”, jen ukazuje, kterým směrem se žumpa jménem Barrandov ubírá.

Možná si říkáte, proč nekritizuji silně jednostrannou a věčně manipulativní Čt. K té jsem se tu už mnohokrát vyjádřila a samozřejmě ne zrovna pochvalně, navíc už dávno nemám žaludek na tuto žumpu koukat. Navíc, jede stále stejnou propagandu, názorových přemetů se v ní tedy podobně, jako na Barrandově, nedočkáme. Nicméně na barrandovský Duel nebo Arénu se občas podívám. To, co tam však Soukup poslední dobou předvádí, se zcela jistě veřejnoprávní probruselské žumpě plně vyrovná. 

Aby bylo úplně jasné, oč mi jde, začnu pár let nazpět. Pamatuji si období kolem parlamentních voleb, kdy byly debaty právě na Barrandově docela zajímavé.  V té době se Soukup prezentoval jako jakýsi názorový oponent ČT, kritik “mainstreamové” politiky. A právě do ČT neustále ryl, jeho pořad, kde si bral na paškál například jejich začerněné smlouvy, také zlodějům z Krkavčích hor, kteří se neštítí vybírat výpalné a tajit zač jej utrácí, pořádně hýbal žlučí. Konečně se zdálo, že je zde první televize, která by se mohla mainstreamovým názorům vymykat. Soukup dával poměrně často slovo i názorům, které běžně nesmí z ČT, Novy či Primy v područí CNN, zaznít. To už je ovšem pasé…

Ještě v období kolem prezidentských voleb se neustále lísal k Zemanovi, což přetrvávalo do doby, než se prezident rozhodl, že již nebude nadále se Soukupovou televizí spolupracovat. Tehdy, prakticky ze dne na den, se korouhvička jménem Soukup otočila. Pokud by se tak dělo výlučně ve směru k Zemanovi, pak by se to dalo pochopit. Je-li mezi nimi jakýkoli konflikt, pak by bylo nasnadě, že se to projeví právě v Soukupových pořadech. Ale jen ve směru k Zemanovi.

Jenže Soukup ze dne na den otočil a začal vyjíždět po těch, koho do té doby poněkud protěžoval a naopak, ti, po kom plival, byli náhle stavěni na piedestal. Jen minimálně dává prostor názorům, které zrovna nevoní Bruselu a pokud už jim prostor dá, má snahu je překřičet takovým názorem, jaký by vyšel právě třeba z ČT či jakéhokoli jiného prorežimního média. Pokud si dobře pamatuji, tak v jednu dobu odmítali k Soukupovi chodit politici z ODS či od Pirátů, se kterými býval často ve sporu. Nyní se k nim však lísá. Naopak, dřív se až nemístně lísal k Babišovi a politikům z jeho partaje, které si nyní denně bere na paškál. Pamatuji si, jak před eurovolbami neustále podporoval Babišovu partaj, která v EP hlasuje v souladu s TOP0,09 a jejichž Jourová škodí v EK už druhé volební období.

Tehdy seděl Soukup vedle Babiše a Charanzové – členky vedení Aspen institutu – v červené kšiltovce, kde heslo “Silné Česko” vypadalo jako jakási nepovedená parodie, víme-li, jak jak v EP Charanzová a spol. dlouhodobě hlasují. Tehdy byl s Babišem a jeho spolustraníky jedna ruka, ani slovem se nezmínil o jejich hlasování, které heslo na kšiltovce dost degraduje. Nyní se ovšem jeho řiťolezectví přelilo od ANO k neomarxistickým Pirátům, nadšeným vítačům muslimských vetřelců, kteří ještě poměrně nedávno do Soukupa šili a nemohli mu přijít na jméno. Velmi podobně se lísal a dosud lísá i k jiným představitelům tzv. “Pražské kavárny”, tedy k těm, kdo se ho ještě nedávno doslova štítili.

Poslední debata s Tomiem Okamurou, kde byl snad víc slyšet Soukup, než Okamura a v některých momentech byla patrná jen změť vzájemného překřikování, přičemž bylo docela nesnadné se koncentrovat na to, co kdo říká, byla buď bezprecedentní ukázkou totálního nezvládnutí práce moderátora nebo záměrným narušením celé diskuze. Nebo snad šlo právě a jen o to, aby nebyl zřetelně slyšet názor, který se nehodí??

Ostatně, jednalo se mimo jiné o téma “znásilnění nezletilé dívky africkým vetřelcem”, o němž vedli spor již v jiném Duelu na jaře. Už tehdy Soukup obhajoval soudkyni, která uložila pouze dva roky vězení násilníkovi, který nejen znásilnil nezletilou, ale také loupil, lhal o svojí identitě a navíc byl recidivista. Tentokrát se věnovali rozsudku odvolacího soudu, kdy se opět Soukup postavil de facto na stranu násilníka, potažmo soudce, který sice trest zvýšil, avšak ne zcela adekvátně k tomu, o jak nebezpečnou osobu se zjevně jedná. Jeho obhajoba “nezávislosti soudců” pak byla úplně mimo mísu, asi jen málokdo v této zemi v nějakou jejich nezávislost věří.  A to nejen v jejich nezávislost u nás, ale i jinde v EU. Zadání, zavánějící notičkami z Bruselu,  z nich velmi často přímo čiší, o čemž jsem psala třeba zde.

Nevím, co mělo Soukupovo divadlo, při němž hájil soudce a tvrdil, že politik nemá právo soudce kritizovat, znamenat.  Stejně tak nechápu tak náhlý přerod tohoto rádoby moderátora. Názory se mohou běžně měnit, o tom žádná, ale ne tak rychle, ke každému poznání se dochází postupně. Pokud už někdy dojde k náhlému názorovému zvratu, děje se tak spíš v případě nezkušeného mládí, kdy se člověk teprve učí.

Soukupovi tedy nevěřím ani jeho současnou pozici stejně, jako mu nyní nemohu věřit tu minulou. Jedna z těchto póz byla hraná, jen je nyní těžko odhadnout, která.

Nebo je to snad jen o tom, kdo zrovna “platí”???

PS: A o neskonalém protěžovaní řeporyjského prasete raději ani nehovořím….

Pokud se chcete podívat na to, jak se nemá vést politická debata, pak shlédněte tento pořad:

(Visited 228 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

  1. Jenže, a to je zarážejícím, avšak Soukupem cíleným záměrem, je fakt, že “po svém” oslovuje lidi, kteří nemají v úmyslu přemýšlet, hledat a nacházet souvislosti. Nebo, a to je smutné, avšak i takových je mnoho, přemýšlet neumí.
    “Díváme se na Soukupa, protože ON to říká hezky, říká pravdu, je s ním legrace.” Takto nějak hodnotí jeho divadelní výstupy jeho obecenstvo, jeho věrní diváci.
    Soukup, a není sám, kdo našel DÍRU NA TRHU. No právě! Prostě jen díra pro ty, kteří v díře jsou a chtějí být. Demokracie je o volbě. O možnosti volby. Volby prodávat, volby kupovat.

    1. Soukup možná zpočátku skutečně jen hledal, jak zacelit “díru na trhu” tím, že jel opačnou propagandu, než všechny ostatní televize. I to mne už dřív napadlo. A asi mu to nevyšlo, protože to neneslo tak, jak očekával, takže raději přestal předstírat. Pak je samozřejmě velmi pravděpodobné, že to předtím byla maska a v současnosti už odkryl “pravou tvář”. unknw

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *