Znamená to snad, že zprávě BIS o Vrběticích nevěříte?

Napsal
Sdílet článek

„Vyjádřete se, prosím, jasně! Věříte nebo nevěříte?“ „Neuhýbejte! „ „Odpovězte jednoznačně!Věříte nebo nevěříte?“

Urválkovsky výhružným a agresivním hlasem a takto sjednocenou formulací otázky dotírají moderátoři ČT (včera večer to byla Augustová a na křesle odsouzence seděl poslanec SPD Kobza), na každého svého hosta, jenž se co nejspontánněji nepřidá do chóru těch, kteří vinu Ruska za výbuch ve Vrběticích berou za posvátné slovo boží, o němž se nesmí pochybovat. A zajímavá to věc, že téměř všichni takto po gestapáckém způsobu ve studiích ČT vyslýchání, neodpovídají po chlapsku, že čučkařům z BIS samozřejmě nevěří ani nos mezi očima, protože je přirozené pochybovat o nestrannosti a nezávislosti organizace, jejíhož ředitele Koudelku americká CIA za vzornou mezinárodní spolupráci vyznamenala Tenetovou cenou, a který na českém ministerstvu školství vyžadoval potlačení jakéhokoli náznaku výchovy v duchu myšlenky slovanské.

Nikoli, osoby ve studiích ČT vyslýchané odpovídají vyslýchajícím moderátorům a moderátorkám vyhýbavě. Jako by v kostech cítili, že se blíží doba, kdy se i se zpětnou platností bude posuzovat kdo, kdy, kde a jak řekl či napsal cokoli proti jediné oficiální pravdě, a kdo, kdy, kde a jak o této jedině povolené oficiální pravdě vyslovil i co nejopatrněji formulovanou pochybnost. A že to bude též doba, kdy trestán za tento svůj hřích nevíry bude nejen on, ale i jeho rodina. Že zkrátka do našeho života s celou svou hrůzou vstoupí děj prorocké knihy 1984 autora George Orwella.

Neméně zvláštní je ovšem i skutečnost, že tušení takovéto naší budoucnosti hárá nejen v kostech lidí vyslýchaných, ale i v kostech moderátorů a moderátorek výslech provádějících. Protože z jakého jiného zdroje než z tušení konečné výhry jejich jediné pravdy může pramenit nebetyčná jistota, sebevědomí, nesmiřitelnost a útočnost, se kterými své rádoby definitivní soudy pronášejí, a nedostatečně jim přikyvující hosty s gustem okřikují či přerušují?

Jistota na obou stranách tedy veliká, převeliká.

Uvidíme. A věřme a pracujme pro vítězství dobra..

  • Lubomír Man
(Visited 514 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. Připomíná to odsuzování Charty pouhou vírou v její škodlivost. Pokud někdo není schopen odpovědět podle svého svědomí, není hoden být dobrým člověkem, natož politikem.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *