Žonglér

Napsal
Sdílet článek

Před časem Twitter zablokoval účet Donalda Trumpa, který sledovalo 88 miliónů lidí. Natrvalo. Na věky věků. Prý za podněcování k násilí.


Kontrolorům sociálních sítí ale nijak nepřekáželo, že Talibán, který v devadesátých letech internet v Afghánistánu zakázal, využíval sociální sítě Twitter a Facebook k předávání rozkazů a dalších bojových instrukcí pro své vzdálené spolubojovníky. Píše o tom The New York Times v článku ze 20.srpna „Jak Talibán proměnil sociální sítě pro ovládání“. Trocha sebekritiky do vlastních korporátních řad nikdy neškodí.
Tímto se dostáváme k současnému neslavnému ukončení Operace Rozhodná podpora, která v roce 2015 navázala v Afghánistánu na předchozí Operaci Trvalá svoboda, což byla odpověď Spojených států a spojenců na 11.září. Cílem bylo zničení Talibánu, který teroristické organizaci al-Kajdá v čele se Saúdem Usámou bin Ládinem, poskytoval bezpečné zázemí. Následující vývoj je dostatečně znám, byl již mnohokrát již popsán.

Spojené státy nepochopily, že každá cizí armáda je na území Afghánistánu vždy vnímána jako nepřátelská, i kdyby až do bezvědomí tvrdila, že přináší pokrok. Jenže o ten tady stál málokdo. Zvláště když se tento „pokrok“ vyznačoval příliš velkým zájmem o jejich přírodní bohatství. Navíc nová afghánská vláda, která seděla na bodácích okupačních sil, se ukázala jako naprosto zkorumpovaná (viz finální útěk afghánského prezidenta s pytli dolarů). Nikdy nemohla získat širší podporu ani (takříkajíc) lidu, ani své vlastní armády. Tady si vzpomeňme na slova, která řekl Talleyrand Napoleonovi I.: „Bodák je praktická věc, ale má, sire, jednu nevýhodu. Nelze na něm sedět.“

V této souvislosti je pozoruhodné slovní žonglování prezidenta Joe Bidena. Ještě před pár týdny probíhala oslava amerického prezidenta za rozhodnutí ukončit vojenskou přítomnosti v Afghanistánu. Biden nic nenamítal. Tehdy se nehodilo zdůrazňovat, že jednání s Talibánem zahájil Donald Trump.
Ano, o tomto Trumpově kroku si můžeme myslet ledacos, ale zřejmě si uvědomil, že pokud chtějí Spojené státy ukončit konflikt, nezbývá nic jiného než jednat s nejsilnějším subjektem v zemi, kterým se mezitím Talibán stal. Taková už politika bývá – umění možného.

Nyní, když se ozývají hlasy o chaotickém útěku Američanů, Biden se zachoval jako žonglér, který skáče od jednoho roztočeného talíře ke druhému, a zcela obrátil v duchu „já nic, to Trump.“ Zapomněl však dodat, že původní Trumpův plán spočíval v tom, že odchod z Afghánistánu se měl konat po etapách a v návaznostech. Biden spustil „fofr odchod“, jehož důsledkem je, mimo jiné, že Talibán dostal dárek v podobě značného množství výzbroje a vojenské techniky, kterou zde spojenci nechali.
V červenci Biden tvrdil, že „nenastanou žádné okolnosti, kdy byste viděli, jak jsou lidé zvedáni ze střechy velvyslanectví“(1).
Stalo se.
Přibližně před týdnem Joe Biden v televizním projevu zdůraznil, že cílem americké intervence v Afghánistánu bylo „vždy předcházet útoku na americkou vlast a nikdy neměla vytvářet centralizovanou demokracii v této zemi“.
To zjevně odporuje jeho předchozím postojům. Na začátku konfliktu v roce 2001, kdy byl senátorem, řekl: „Doufám, že v Afghánistánu uvidíme stabilní vládu, která poskytne základ pro budoucí obnovu této země“ (2). Další nepodařený výkon žongléra, kterému se právě jeho talíře dotočily a popadaly na zem.

Útěk americké armády vyvolal mnoho otázek a rozhořčení. Vdova po americkém vojákovi v televizním rozhovoru položila otázku: „Jak jsme dnes v bezpečí?“(3) Touto jedinou větou vyjádřila celou nesmyslnost amerického a spojeneckého tažení do Afghánistánu.
Vlastně jeden smysl najít lze. Říká se, že Američani přispěli k rozvoji afghánského zemědělství.
V oblasti pěstování máku.

 

Prameny:
1.https://www.newsweek.com/clip-biden-saying-people-wont-lifted-off-embassy-roof-afghanistan-resurfaces-just-that-happens-1619517
2.https://www.bbc.com/news/58243158
3.https://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-58288575

 

 

5/5 - (4 votes)
(Visited 241 times, 1 visits today)
Sdílet článek

5 comments

 1. Každá cizí armáda na území jiného státu, která tam je proti jeho vůli, je vnímána jako nepřátelská. Normální člověk, který to zažil, nemusí hledat v žádných pramenech.

  Amen!

  1. V pramenech jsem nehledal tento fakt, ale jiné údaje, to je snad jasné. Nebo ne?
   Prameny jsem uvedl, protože cituji některá tvrzení Bidena a dalších. Normální člověk by to mohl pochopit.

 2. Autor jakéhokoliv článku, (i zde) by měl připustit (a počítat s tím), že je možnost na jeho článek reagovat. Samozřejmě jsou pro autora vítanější reakce naprosto souhlasné. Ale, protože nejen autor, ale i čtenář, přemýšlí, a úhel pohledu může být krapet jiný, si dovolí reagovat po svém. Zřejmě Vás popudilo v mojí reakci slovo normální, tak jste mi to prostě šoupl zpět. Tak to u mnohého českého člověka často funguje: jak ty na mě tak já na tebe. Pak teoreticky může nastat prostor „k vzájemnému ukamenování“. A naše současná společnost – v celku – tento styl chování preferuje. Včetně našeho pana prezidenta. Bohužel.
  Pište dál, je to vždy zajímavé. Pokud budu mít potřebu pak něco okomentovat – vyjádřit se, opět to udělám. Nebudu se ptát zda souhlasíte.Souhlasíte?

  1. Souhlasím s Vámi, že debaty na internetu probíhají ve stylu „zašlapat soupeře do země“. Opravdu mě popudilo slovo „normální“ . Vaše odpověď mě ovšem zaujala a svůj postoj jsem přehodnotil. Stručně řečeno: tak, jak jste odpověděl, tak tímto způsobem by se měly vést diskuze.Vaše komentáře, i ty nepříjemně kritické, vždy uvítám.
   Ať se Vám daří
   František Kašpárek – Bororo

 3. Tak jsem „se na Vás, Františku, koukla“.
  14.2.21 super Bába vyzvala dědka….
  Nasmála jsem se tomu jak hezky a vesele jste napsal o tom co je v podstatě SMUTNÉ.
  Oni ti mnozí (ne všichni!) mladí si vůbec nepřipouští, že ač mohou cokoliv, přesněji- domnívají se, že mohou cokoliv, běh času tj. jejich stále přibývající věk, nezastaví. Pokud se takto, až nechutně, neomaleně a drze chovají ke svým rodičům, prarodičům, s tím že to tak prostě teď u nich doma i jinde je, a jejich děti, nyní ještě malé, to vidí a nasávají, no to se ti, dnes mladí, mají pak na co těšit.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *